Współpraca zagraniczna
Zespołu Szkół Ekonomicznych
im. A. i J. Vetterów w Lublinie


Program Erasmus+ Akcja KA102
Mobilność osób uczących się i kadry w ramach kształcenia zawodowego.
 
Tytuł projektu: „Zdobywamy kompetencje hotelarskie na poziomie europejskim”

Termin realizacji projektu:  
15 grudnia 2022 roku - 14 czerwca 2024 roku

W Zespole Szkół Ekonomicznych im. A. i J. Vetterów w Lublinie rozpoczęła się kolejna edycja projektu w ramach programu Erasmus+ w akcji „Mobilność osób uczących się i kadry w ramach kształcenia zawodowego”. Projekt nosi tytuł „Zdobywamy kompetencje hotelarskie na poziomie europejskim”. Skierowany jest do uczniów z kierunków technik hotelarstwa i technik organizacji turystyki. W projekcie weźmie udział 30 uczestników.


11 stycznia 2023 odbędzie się rekrutacja uczestników do I tury projektu, która realizowana będzie we Francji, Hiszpanii i Niemczech. Rekrutacja do II tury, której mobilności odbędą się w Hiszpanii, zaplanowana jest na 8 lutego 2023. Informacje o rozpoczynającym się projekcie, o jego założeniach i harmonogramie uczniowie otrzymali podczas uczestnictwa w działaniach upowszechniających do poprzednio realizowanego projektu. Spotkali się z jego uczestnikami, obejrzeli prezentacje multimedialne i tablice informacyjne z opisami i zdjęciami. O rozpoczynającym się projekcie informowani byli również przez zespół zarządzający  oraz wychowawców. Poznali kryteria rekrutacji, które otrzymali w oddzielnym komunikacie.

Uczestnicy projektu odbędą 4 tygodniowe staże w hotelach wysokiej kategorii w Niemczech, we Francji i w Hiszpanii  (Majorka). Podczas realizacji stażu w ramach projektu Erasmus+ uczestnicy poznają organizację pracy w hotelach wysokiej kategorii. Zdobędą nowe kompetencje zawodowe w zakresie obsługi gościa hotelowego w działach: obsługi konsumenta, służby pięter, recepcji i SPA. Podniosą  kwalifikacje w zakresie posługiwania się językami obcymi w środowisku zawodowym  i w życiu codziennym. Poznają warunki pracy w grupach wielokulturowych. Poznają tradycje i kulturę krajów, w których będą realizowane mobilności.

Od lutego 2023 rozpoczynają się  przygotowania dla uczestników projektu: kurs OLS, zajęcia z języka angielskiego oraz hiszpańskiego, francuskiego, niemieckiego (w zależności od grupy), szkolenie BHP i przygotowanie pedagogiczno- psychologiczne. Uczniowie oraz ich rodzice/ prawni opiekunowie będą uczestniczyli w 3 zebraniach organizacyjnych, z których każde będzie poświęcone innej tematyce związanej z projektem.

Rekrutacja do III tury projektu odbędzie się w listopadzie 2023r. Obecnie uczniowie zgłaszają swoje kandydatury oraz przygotowują się do  rozmów kwalifikacyjnych według wcześniej poznanych kryteriów.

I tura
Termin stażu: 15.05 - 09.06.2023
Miejsce stażu: Niemcy, Hiszpania (Majorka), Francja

Niemcy Drezno
Erasmus+ 2023 w Dreźnie

Nasza przygoda z „Erasmusem” zaczęła się jesienią 2022 roku, kiedy po pomyślnej rekrutacji zaczęłyśmy przygotowania do udziału w projekcie. Uczęszczałyśmy na zajęcia z języków obcych, brałyśmy udział w kursie językowym on-line, przygotowaniu pedagogiczno-psychologicznym i szkoleniu BHP. Odbyły się 3 zebrania organizacyjne  z uczestnikami i ich rodzicami. Mobilności trwały od 14 maja do 10 czerwca 2023 r.
W grupie, która odbywała staż  w Dreźnie były 4 osoby pod opieką Pani profesor Marty Stachyry. Przez cztery tygodnie stażu zdobyłyśmy dużo doświadczenia w pracy w różnych działach hotelu. Przygotowywałyśmy i realizowałyśmy  serwis śniadaniowy. Pracowałyśmy w służbie pięter oraz w recepcji hotelowej. W czasie wolnym zwiedzałyśmy Drezno i jego piękne okolice: zamek Moritzburg, miasteczko Miśnię. Poznałyśmy kulturę i zwyczaje kulinarne kraju, w którym przebywałyśmy. Ważnym aspektem naszego pobytu było poznanie ludzi, z którymi współpracowałyśmy, wszyscy byli bardzo pomocni, uprzejmi oraz otwarci. Uczestnictwo w stażu Erasmus+ było dla nas bardzo ważną przygodą zawodową i osobistą.
Amelia Grzywna klasa 4etp technik organizacji turystyki

ZOBACZ: prezentacja DREZNO

Hiszpania (Majorka)
„Zdobywamy kompetencje hotelarskie na poziomie europejskim”-
praktyki zawodowe ERASMUS+ na Majorce

Od 15 maja do 9 czerwca 2023 r. czteroosobowa grupa uczennic z klas czwartych o profilu technik hotelarstwa, odbyła praktykę zawodową w ramach projektu Erasmus+ w hotelu Protur Safari Park w Sa Coma na Majorce. Był to kolejny wyjazd będący częścią projektów Erasmus+ realizowanych przez naszą szkołę pod kierownictwem Pani wicedyrektor Doroty Sokołek. Naszą opiekunką podczas wyjazdu była Pani Renata Sadurska.
Projekty Erasmus+ organizowane przez naszą szkołę skierowane są dla uczniów klas o profilach technik hotelarstwa i technik organizacji turystyki. Ośmioro pozostałych naszych kolegów i koleżanek, biorących udział w projekcie, w podziale na dwie czteroosobowe grupy, odbyli praktyki zagraniczne w tym samym czasie  na Majorce; jedna z grup w Montpellier we Francji, druga w Dreźnie w Niemczech. Wszyscy poznawaliśmy pracę na różnych stanowiskach w obiektach hotelarskich.
Podczas stażu na Majorce zdobyłyśmy doświadczenie w pracy jako kelnerki w sali restauracyjnej oraz jako barmanki w barze hotelowym. Praktyczna nauka zawodu jest niezmiernie potrzebna w przygotowaniu do kariery hotelarza, a okazuje się ona jeszcze prostsza, gdy jesteśmy dobrze zaznajomieni z wiedzą teoretyczną, której uczymy się w szkole.
Obsługa kelnerska przez pierwsze dni była dla nas bardzo męcząca. Do głównych naszych zadań należało sprzątanie  naczyń ze stołów gości, nakrywanie ich na nowo i dbałość o prawidłowe wyposażenie i porządek  wózka kelnerskiego. Talerze, które nosiłyśmy były ciężkie, tak samo jak wózek kelnerski wypełniony zastawą. Okazało się to jednak tylko kwestią przyzwyczajenia i wprawy, gdyż już po kilku dniach pracy w sali restauracyjnej, wszystko było łatwe i sprawiało nam satysfakcję, a obecność uprzejmych, wesołych i zawsze pomocnych współpracowników umilała godziny pracy.
Praca w barze również okazała się przyjemna, choć początkowym wyzwaniem była konieczność ćwiczenia pamięci, podczas zapamiętywania, czasem bardzo długich zamówień gości. Nauka techniki barmańskiej- sporządzania zimnych i gorących napojów, była bardzo interesująca. Na stanowisku tym doceniłyśmy duży kontakt z klientem.
Bardzo ważnym aspektem stażu zagranicznego jest możliwość nauki i doskonalenia umiejętności językowych. Z pracownikami hotelu i gośćmi komunikowałyśmy się w języku angielskim oraz w języku hiszpańskim. Najważniejszym etapem było przełamanie w sobie bariery językowej. Do Polski wróciłyśmy z większą pewnością siebie co do posługiwania się wymienionymi wyżej językami.
Po pięciu dniach pracy w każdym tygodniu, chętnie korzystałyśmy z dwudniowego wypoczynku. Oprócz plażowania, smakowania regionalnej kuchni oraz poznawania miejsca naszego pobytu i pracy - Cala Millor i Sa Coma, brałyśmy udział w wycieczkach do innych miast. Pierwszymi miastami jakie odwiedziłyśmy była Capdepera i Arta. Capdepera jest niewielkim miasteczkiem we wschodniej części wyspy. Zwiedziłyśmy tam największy i najlepiej zachowany zamek na Majorce, który został nawet ogłoszony hiszpańskim tytułem dziedzictwa kulturowego. Znajduje się on na szczycie wzgórza Puig de Capdepera, dzięki czemu przebywanie na zamku gwarantuje niesamowite widoki. Niespełna 10 km od zamku znajduje się Arta, która okazała się pięknym i tradycyjnym majorkańskim miasteczkiem. Udało nam się zobaczyć tam ogromną cytadelę z obronnym kościołem pielgrzymkowym Son Salvador. Na wycieczkę wybrałyśmy się także do pobliskiego, spokojnego miasteczka Son Servera. Zobaczyłyśmy tam Plac Świętego Jana znajdujący się w samym centrum oraz zapierającą dech w piersiach budowlę- Esglesia Nova. Pobyt na Majorce nie mógł się odbyć bez wizyty w Palmie. Jest to stolica Majorki i jednocześnie największe miasto wysp Baleary. Odwiedziłyśmy ratusz, w którym wyeksponowane są ogromne figury biorące udział w tradycyjnej paradzie Gigantów, a także przepiękną katedrę. Poprzez spacerowanie barwnymi, krętymi uliczkami udało nam się dobrze poznać to miasto w różnych jego aspektach: kulturowym, historycznym i kulinarnym.
Świetnie zorganizowany staż Erasmus+ podczas, którego wiele się nauczyłyśmy jak i wspaniale spędzony czas wolny, stworzyły nam niezapomniane wspomnienia i przygody. Był to dla nas bardzo cenny czas nauki, poszerzania własnych horyzontów oraz rozwijania się kulturowo, zawodowo i językowo. Niewątpliwie też poszerzyłyśmy swoje możliwości na rynku pracy. Majorka na zawsze pozostanie w naszym sercu i będzie wyspą, na którą na pewno w przyszłości wrócimy, aby dalej ją poznawać.
Wiktoria Kozłowska, technik hotelarstwa 4gtp

ZOBACZ: prezentacja MAJORKA

Francja
Refleksje na temat mojego udziału w projekcie Erasmus+

12 uczniów z Zespołu Szkół Ekonomicznych im. A. i J. Vetterów w Lublinie z kierunku technik hotelarstwa i technik organizacji turystyki uczestniczyło w stażu zawodowym w ramach projektu Erasmus+ w terminie 14 maja do 10 czerwca 2023.
Rekrutacja uczestników do udziału w projekcie polegała na rozmowie w dwóch językach obcych oraz z nauczycielem przedmiotów zawodowych podczas, której oceniane były nasze predyspozycje zawodowe. Pod uwagę były również brane śródroczne oceny z przedmiotów zawodowych i zachowania.
Staż Erasmus+ realizowany był w trzech państwach, w związku z tym podzielono nas na 3 grupy według znajomości języka obcego.
Grupa pod opieką Pani Profesor Doroty Sokołek odbywała swój staż w hotelu Golden Tulip i Pulman La Pléiade Montpellier Centre w Montpellier we Francji.
W Hotelach pracowaliśmy siedem godzin dziennie, od poniedziałku do piątku, w różnych godzinach, w zależności od stanowiska, a mieliśmy możliwość pracować jako barmani, kelnerzy recepcjoniści i pracownicy służby pięter, recepcjoniści.
W pracy zarówno z personelem hotelu jak i gośćmi porozumiewaliśmy się głównie językiem francuskim i angielskim, co umożliwiło przełamanie bariery językowej i poszerzenie umiejętności językowych.
W weekendy odpoczywaliśmy, regenerowaliśmy się i jeździliśmy na wycieczki, aby lepiej poznać kulturę, geografię i historię Francji. Podczas stażu, w weekendy, odwiedziliśmy Nîmes, Avignon oraz Sète oraz stolicę regionu Montpellier gdzie mieszkaliśmy.
Udział w 4- tygodniowym stażu Erasmus+ za granicą, to nie tylko dla nas doświadczenie zawodowe podczas, którego poszerzyliśmy swoje umiejętności zawodowe i językowe, ale również wspaniałe przeżycia osobiste, wiele wspomnień, otworzenie się na ludzi, nabranie wiary w siebie oraz poznanie nowych miejsc i kultury. Udział w projekcie Erasmus+ na trwałe nas odmienił. Na pewno z nostalgią będziemy wracać do wspomnień z przeżytych chwil.
Paweł Kamela vel Kamolski - uczestnik stażu Erasmus+ w Montpellier we Francji.

ZOBACZ: prezentacja FRANCJA

II tura
Termin stażu: 11.09 - 06.10.2023
Miejsce stażu: Hiszpania (Majorka) 

Nasza przygoda z „Erasmusem”

Grupa 10 uczniów z klasy 4et (technik hotelarstwa) oraz 4dt ( technik organizacji turystyki) z Zespołu Szkół Ekonomicznych im. A. i J. Vetterów w Lublinie pod opieką Pani Profesor Doroty Sokołek oraz Pani Profesor Renaty Sadurskiej wyjechała na praktyki zawodowe na Majorkę.
Praktyki odbywały się w terminie 11 września do 6 października 2023 r.w ramach projektu Erasmus + „Zdobywamy kompetencje hotelarskie na poziomie europejskim” i w całości były finansowane z funduszy europejskich.
Do uczestnictwa w projekcie zostaliśmy zakwalifikowani w procesie rekrutacji. Pod uwagę były brane następujące kryteria: postawa ucznia, oceny z przedmiotów zawodowych , predyspozycje zawodowe oraz znajomość języków obcych.
Osoby zakwalifikowane do projektu przygotowywały się do wyjazdu uczestnicząc w zajęciach z języka angielskiego oraz hiszpańskiego, przechodziły również przez kursy BHP oraz OLS.
Otrzymały również wsparcie psychologiczno - pedagogiczne, były również organizowane trzy spotkania informacyjne z rodzicami, każde zebranie było poświęcone innym zagadnieniom merytoryczno- organizacyjnym związanym z projektem.
Praktyki na Majorce odbywały się w następujących hotelach: Hotel Son Caliu SPA Oasis w Palmanova oraz Proturhotels Safari Park i Protur Vista Badia w Cala Millor.
Pracowaliśmy 7 godzin dziennie od poniedziałku do piątku. Praca była ciężka, ale sprawiała nam dużo satysfakcji i radości dzięki personelowi hoteli, który nas wspierał każdego dnia.
Poznaliśmy pracę na następujących stanowiskach:
Recepcja Hotelowa - realizacja procedury check – in i check – out, obsługa bagażowni, udzielanie pomocy gościom hotelowym, witanie ich, odbieranie telefonów, zamawianie taksówek.
Restauracja -przygotowanie sali konsumenckiej, sprzątanie ze stołu, dbanie o porządek w sali konsumenckiej, obsługa gości, realizacja specjalnych zamówień gości oraz nauka serwowania potraw, a także nakrywania do stołów oraz wypełnianie dokumentacji związanej ze śniadaniami.
Służba pięter - uzupełnianie mini barów, przygotowywanie pokoi do przyjazdu gości, wypełnianie dokumentacji związanej z mini barem,
SPA - uzupełnianie ręczników, wydawanie gościom ręczników oraz kluczyków do szafek, zapalanie świec, uzupełnianie wody, zapisywanie gości na zabiegi SPA i yogę , oprowadzanie gości po SPA.
BAR - obsługa gości, serwowanie napojów ciepłych oraz zimnych, dbanie o stanowisko pracy, uzupełnianie napojów.
Praca na tych stanowiskach odbywała się w języku angielskim i hiszpańskim.
W dniach wolnych od praktyk zwiedzaliśmy okolice i odwiedziliśmy następujące miasta : Palma de Mallorca, Alcudia, Valldemosa, Sóller.
Oprócz zorganizowanych wycieczek wychodziliśmy na wspólne kolacje, plażę, spacery po okolicy, graliśmy w gry planszowe, dużo rozmawialiśmy, co pozwoliło nam na lepsze poznanie siebie nawzajem i nawiązanie trwalszych kontaktów.
Staż był dla nas niesamowitym doświadczeniem, dzięki któremu nie tylko pogłębiliśmy nasze umiejętności zawodowe oraz językowe, ale także staliśmy się bardziej otwarci i pewni siebie, co pomoże nam w przyszłej pracy w zawodzie.
Agata Ostrowska i Natalia Mróz - uczestniczki projektu

Relacje uczestników projektu Erasmus+

Wyjazd na praktyki na Majorkę był spełnieniem moich marzeń i najlepszą przygodą mojego życia. Poznałam tam wspaniałych ludzi, z którymi spędziłam niezapomniane chwilę. Podczas wyjazdu nauczyłam się wiele, nie tylko technik pracy w hotelu, ale również rozwinęłam się pod względem językowym oraz stałam się bardziej otwarta na ludzi. -Agata
Dla mnie było to super przeżycie, stałem się bardziej otwarty wobec innych i zdobyłem pewność siebie do używania języka obcego przez co nie mam już z tym takiego problemu. Jeżeli chodzi o wyspę to Majorka jest bardzo pięknym miejscem - Krzysiek.
Wyjazd na staż był dla mnie marzeniem, które udało mi się spełnić. Dzięki temu poznałam nieznaną mi kulturę i zwyczaje oraz podniosłam umiejętności językowe, poznałam pracę w hotelu o bardzo wysokim standardzie, zobaczyłam piękne miejsca i poznałam niesamowitych ludzi - Natalia
Dla mnie Praktyki Erasmus+ były szansą na "otworzenie" samego siebie, pomogły mi zdobyć niezbędne kompetencje zawodowe, zwiększyć swobodę porozumiewania się w języku obcym oraz poznać bardzo sympatycznych ludzi. Podczas stażu odwiedziłem wiele pięknych miejsc z bardzo zachwycającą historią – Patryk
Podczas tego niesamowitego stażu spełniłem swoje marzenie zawodowe oraz prywatne, poznałem wiele wspaniałych osób, z którymi mam kontakt do dzisiaj, zdobyłem nowych przyjaciół-osoby z mojej grupy, rozwinąłem swoje kompetencje językowe i jeszcze bardziej otworzyłem się na ludzi. Wiem, że nigdy nie zapomnę tego miesiąca i będzie to najlepsze wspomnienie w moim życiu. - Mateusz
Praktyki Erasmus+ były dla mnie niesamowitą przygodą. Pomogły mi one zdobyć kompetencje, które na pewno pomogą mi w przyszłości. Poznałam wspaniałych ludzi których zawsze będę wspominać z uśmiechem na twarzy, a przede wszystkim poznałam siebie i swoje możliwości.- Wiktoria
Jestem bardzo wdzięczna, że dostałam szanse wzięcia udziału w projekcie Erasmus+, dzięki niemu poznałam wiele wspaniałych osób oraz zwiedziłam piękne miejsca. Zdobyłam nowe kompetencje zawodowe, rozwinęłam się w kwestii porozumiewania sie w obcych językach - Matylda
Dzięki udziałowi w projekcie Erasmus+, zdobyłam wiele przydatnych umiejętności, poznałam nową wspaniałą kulturę oraz ludzi, a także nabrałam większego doświadczenia w kwestii porozumiewania się w obcym języku. To była wspaniała przygoda - Martyna
Wyjazd był bardzo cennym doświadczeniem, które pozwoliło mi rozwinąć swoje kompetencje zawodowe i społeczne. Znacząco poprawiłam zdolności językowe, poznałam ciekawą kulturę i spotkałam cudownych ludzi – Kamila
Dzięki udziale w projekcie nie tylko zyskałam nowe kompetencje w zawodzie czy też zwiedziłam piękną wyspę jaką jest Majorka, ale otworzyłam się bardziej na ludzi, co było jednym z moich celów, podszkoliłam swój język angielski. - Karolina

ZOBACZ: prezentacja MAJORKA

III tura
Termin stażu: 8 kwietnia- 3 maja 2024 roku
Miejsce stażu: Francja (Montpellier, Nimes) 


Po pomyślnej rekrutacji do projektu, uczestnicy III tury przygotowują się do realizacji swoich marzeń. 7 kwietnia 2024 wyjeżdżają na staż do Francji. Obecnie uczęszczają na lekcje z języka francuskiego, języka angielskiego. Rozwiązują też testy językowe online na platformie OLS.
Odbyli już spotkanie z Panią pedagog i psycholog. Wkrótce odbędzie się szkolenie BHP i ostatnie już zebranie organizacyjne z koordynatorką projektu oraz opiekunami grup  z udziałem rodziców.
Wkrótce podzielimy się naszym doświadczeniem.


Projekt Erasmus+ „Europejskie doświadczenie w kształceniu hotelarzy”

zobacz szczegóły

KA102 - Mobilność osób uczących się i kadry w ramach kształcenia zawodowego

Tytuł projektu: „Europejskie doświadczenie w kształceniu hotelarzy”

W projekcie biorą udział uczniowie  z Zespołu Szkół Ekonomicznych im. A. i J. Vetterów w Lublinie z kierunku technik hotelarstwa i technik organizacji turystyki. Uczestnicy projektu odbywają 4 tygodniowe staże w hotelach wysokiej kategorii w Niemczech, we Francji i w Hiszpanii  (Majorka). Podczas realizacji stażu w ramach projektu Erasmus+ uczestnicy poznają organizację pracy w 4 i 5 gwiazdkowych hotelach. Zdobywają nowe kompetencje zawodowe w zakresie obsługi gościa hotelowego w różnych obszarach jego działalności: obsługi konsumenta, służbie pięter, recepcji i SPA. Podnoszą kwalifikacje w zakresie posługiwania się językami obcymi zawodowymi i w życiu codziennym. Poznają warunki pracy w grupach wielokulturowych. Poznają tradycje i kulturę krajów, w których odbywają staż.

I tura

Termin realizacji: 05.07 - 30.07.2021
Hiszpania/Majorka – 12 uczestników
Francja – 6 uczestników
Razem I tura: 18 uczestników

Majorka: 05.07 - 30.07.2021 roku

powiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszenie
powiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszenie

Francja: 05.07 - 30.07.2021 roku

powiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszenie
powiekszeniepowiekszenie powiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszenie

Projekt Erasmus + „Polskie wykształcenie – europejskie doświadczenie”
Praktyki zawodowe 16 uczniów z klas 3 dt, 3 et oraz 3 ft z kierunków technik hotelarstwa oraz technik obsługi turystycznej owiane były aurą wyjątkowości, ponieważ odbyły się w trakcie wakacji – w lipcu, ze względu na pandemię. W tej przygodzie towarzyszyły nam: Pani Profesor Dorota Sokołek opiekująca się grupą w Montpellier we Francji oraz Pani Profesor Renata Sadurska wraz z Panią Profesor Martą Stachyrą, które pod swoimi skrzydłami miały grupę na Majorce.
Uczestnicy projektu zostali wyłonieni w ramach rekrutacji przeprowadzanych przez nauczycieli z naszej szkoły. Brane pod uwagę były nasze umiejętności komunikacji w dwóch językach obcych, wiedza z przedmiotów zawodowych, a także nasze zachowanie i oceny. Należy zaznaczyć, że rekrutacja odbyła się w formie online – przez kamerki na TEAMSACH. Projekt został w całości sfinansowany ze środków funduszy europejskich.
W ramach przygotowań do wyjazdu odbyliśmy szkolenia językowe z języka angielskiego w aplikacji OLS oraz zajęcia z języka francuskiego, a także hiszpańskiego prowadzone przez Panie nauczycielki z naszej szkoły. Braliśmy również udział w zajęciach ze szkolną Panią Psycholog, która pomogła nam psychicznie przygotować się na miesięczną rozłąkę z krajem oraz rodziną i przyjaciółmi. Mieliśmy też szkolenie BHP, które pomogło nam zapoznać się z techniczną stroną naszej pracy. Wszyscy zawsze służyli nam pomocą i dobrą radą w przypadku wszelkich niepewności, chociażby podczas zebrań informacyjnych z rodzicami, które odbyły się 3 razy. Każde zebranie było poświęcone innym zagadnieniom merytoryczno- organizacyjnym związanym z projektem.
Praktyki w Montpellier odbywały się w następujących hotelach: Océania Le Métropole****, Courtyard by Marriott**** oraz Golden Tulip****. W każdym z tych hoteli pracowaliśmy 7 godzin dziennie od poniedziałku do piątku. Praca dawała nam dużo radości i satysfakcji, mimo iż łatwo nie było. Personel hotelowy sprawował nad nami opiekę i wdrażał w tajniki zawodu. Poznaliśmy pracę na następujących stanowiskach:

  • Recepcja hotelowa- wykonywaliśmy następujące czynności: realizacja procedury check – in i check – out, obsługa bagażowni, udzielanie pomocy gościom hotelowym, witanie ich, odbieranie telefonów.
  • Sala konsumencka – wykonywaliśmy następujące czynności: przygotowanie Sali konsumenckiej, sprzątanie ze stołu, dbanie o porządek w sali śniadaniowej, obsługa gości, spełnianie specjalnych życzeń gości oraz nauka serwowania potraw, a także nakrywania do stołów oraz pilnowanie dokumentacji związanej ze śniadaniami.
  • Służba pięter – przygotowanie jednostki mieszkalnej zgodnie z procedurami, dbanie o czystość i estetykę pokoi oraz korytarzy, nauka ścielenia łóżek według tradycji kraju.

Obsługa gości, a także komunikacja z personelem odbywała się w języku francuskim oraz angielskim. Pracownicy zapoznawali nas z nowym słownictwem i tłumaczyli nam zwyczaje kulturowe, które mogły wydawać nam się obce. Szybko jednak zaaklimatyzowaliśmy się i poczuliśmy pewnie w nowym środowisku.
W czasie wolnym odpoczywaliśmy po pracy, rozmawialiśmy, śmialiśmy się i wspólnie gotowaliśmy posiłki, które potem wspólnie jedliśmy. Często wybieraliśmy się na intrygujące spacery po mieście, by poznać jego zakamarki i uroki. Odwiedziliśmy również imponującą szkołę hotelarską Georges Frêche, która zrobiła na nas niesamowite wrażenie ze względu na jej wyposażenie i ponadczasową bryłę budynku. Jako, że pogoda nam dopisywała, chętnie jeździliśmy też na plażę. Zwiedziliśmy również dwa niesamowite miasta owiane podniosłą aurą Avignon oraz artystyczne miasto Arles. Pani Profesor Dorota Sokołek była najlepszym przewodnikiem po tych wszystkich miejscach i zawsze mieliśmy okazję dowiedzieć się wielu niezwykłych faktów.

Praktyki na Majorce odbywały się w mieście Sa Coma w hotelu Protur Vista Badia**** i Protur Safari Park**** . Pracowaliśmy każdego tygodnia od wtorku do piątku.
W hotelu Protur Vista Badia praca trwała od 9:00 do 16:00, natomiast w Safari Park były dwie zmiany: pierwsza w godzinach 9:00 – 12:00, a druga 18:00 – 22:00. W ramach programu stażu była:

  • Recepcja hotelowa – witanie i żegnanie gości, pomoc w układaniu dokumentów, składaniu kluczy w depozycie, noszenie wstawek do pokoju oraz przekazywanie informacji między różnymi działami w hotelach.
  • Restauracja – obsługa gości-witanie i żegnanie gości, porządkowanie stołów, polerowanie sztućców oraz naczyń, nakrywanie stołów oraz przygotowywanie akcesoriów do bufetu dla gości oraz dbanie o czystość wózków
  • Bar – obsługa gości, serwowanie napojów ciepłych oraz zimnych, dbanie o stanowisko pracy, uzupełnianie napojów.

Praca na tych stanowiskach odbywała się w języku angielskim i hiszpańskim, ale również znajomość języka niemieckiego była przydatna, ponieważ, jak mieliśmy szansę się dowiedzieć, Majorkę odwiedza wielu turystów z Niemiec.
Po pracy, w niedziele i poniedziałki, był  dla nas czas wolny. Często chodziliśmy na plażę, odpoczywaliśmy, jedliśmy obiady w restauracji, graliśmy w gry planszowe, zwiedzaliśmy urokliwą okolicę i gotowaliśmy wspólnie różne posiłki. Poniedziałki były przeznaczone  na wycieczki po wyspie. Zwiedziliśmy wiele miejscowości: Palma de Mallorca, Valldemossa, Alcudia oraz Porto Cristo. Udało nam się również zwiedzić przylądek Cap de Formentor, Port de Pollenca i Arta.
W trakcie tych 4 tygodni nasze życie było na pełnych obrotach i to dawało nam energię do dalszego działania. Zdobyliśmy doświadczenie, które pomoże nam w znalezieniu atrakcyjnej pracy. Wspomnień, których doświadczyliśmy nikt nam nie zabierze. Praktyka ta dała nam pewność siebie. Podwyższyliśmy znacznie umiejętności zawodowe. Podnieśliśmy własną samoocenę. Wyjątkowe warunki, jakimi była pandemia i wszystkie związane z nią obostrzenia pokazały nam, że nawet mimo takich przeszkód, hotelarska gościnność nie umiera oraz, że z każdej sytuacji jest wyjście. Nigdy nie zapomnimy tego czasu, który otworzył nas na świat i zawiązał więzi przyjaźni na całe życie.
Julia Trojanowska, uczestniczka projektu

Relacje uczestników wyjazdu
„Dzięki praktyce we Francji zrozumiałem, że kocham ludzi i pracę z nimi, stałem się duszą towarzystwa i doskonale odnajduję się wśród nowych osób.”
Kuba
„Ten staż uświadomił mi, że hotelarstwo to droga, którą chcę podążać w moim życiu, że to praca idealna dla mnie, bo nic nie cieszy mnie bardziej, niż uśmiech szczęśliwych gości.”
Julia
„Na początku myślałam, że praca w tak prestiżowych miejscach może mnie przytłoczyć, jednak ogrom wiedzy, jaką zdobyłam pokazał mi, że to naprawdę ekscytujące zajęcie.”
Ola
„We Francji odbyłem najwięcej rozmów w obcym języku w moim życiu i to było świetne! Gdyby nie ten wyjazd, nigdy bym nie pomyślał, jak wiele cech przydatnych w zwykłym życiu można nabyć w jedynie miesiąc.”
Kamil
„Cały pobyt na Majorce wspominam bardzo miło. Zdobyłam dużo doświadczenia i przełamałam swoją barierę językową, co dało mi więcej pewności siebie. Nauczyłam się funkcjonować w innym środowisku, radzić sobie w trudnych i kryzysowych sytuacjach. Pobyt na Majorce dał mi bardzo wiele – od doświadczenia do relacji z innymi osobami z mojej grupy.”
Natalia
„Podczas stażu na Majorce miałam możliwość poznać wielu niesamowitych ludzi, polepszyć swoje umiejętności językowe, poznać tamtejszą kulturę oraz zwiedzić niesamowite miejsca”
Natalka
„W trakcie stażu na Majorce udało mi się zdobyć doświadczenie, relacje i wspomnienia, które będę pamiętać do końca życia. Odkryłam swoje możliwości i otworzyłam się na nowe rzeczy”
Maja

II tura

Termin realizacji: 13.09 - 08.10.2021
Francja – 10 uczestników
Niemcy – 3 uczestników
Razem II tura: 13 uczestników

Francja: 13.09 - 08.10.2021 roku

powiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszenie
powiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszenie

Staż Erasmus+ „Europejskie doświadczenie w kształceniu hotelarzy”
Francja – Montpellier 2021 r.
W terminie 13 września - 8 października 2021r. grupa 6 uczniów i uczennic z kierunku technik hotelarstwa z klasy 3ft z Zespołu Szkół Ekonomicznych im. A. i J. Vetterów w Lublinie pod opieką Pani Profesor Doroty Sokołek, wyjechała na praktyki zawodowe do Francji w ramach programu Erasmus+. Projekt, w którym uczestniczyliśmy nosił tytuł "Europejskie doświadczenie w kształceniu hotelarzy".
Uczestnicy programu zostali wyłonieni poprzez rekrutację, która uwzględniała następujące kryteria: postawa ucznia, wyniki nauczania z przedmiotów zawodowych i predyspozycje zawodowe oraz znajomość języków obcych.
Przygotowania do projektu trwały kilka miesięcy. Przygotowania merytoryczne polegały na uczestniczeniu w zajęciach języków obcych angielskim i francuskim  oraz odbyciu kursu językowego poprzez platformę OLS. Pomocne w przygotowaniu nas do stażu było szkolenie BHP oraz psychologiczno-pedagogiczne. W ramach przygotowania logistycznego uczestniczyliśmy  wraz z rodzicami/ prawnymi opiekunami w 3 zebraniach organizacyjnych, z których każde było poświęcone innemu tematowi: program i cele stażu, regulamin mobilności, zapoznanie się z treścią umowy oraz podpisywanie umów, organizacja mobilności. Dodatkowo spotykaliśmy się z Panią wicedyrektor Dorotą Sokołek oraz Paniami współpracującymi w organizacji stażu na platformie TEAMS, gdzie otrzymywaliśmy wiele bieżących informacji, co sprawiało, że o wszystkim co było związane z naszym udziałem w projekcie, byliśmy bardzo dobrze poinformowani.
Staż odbyliśmy w luksusowych czterogwiazdkowych hotelach: Hôtel Pullman, Hôtel Océania, Hôtel Golden Tulip.
Pracowaliśmy 5 dni w tygodniu, po 8 godzin dziennie, na różnych stanowiskach: recepcja, restauracja oraz służba pięter. Każdego dnia stażu nabieraliśmy nowych umiejętności zawodowych jak i przełamywaliśmy barierę językową podczas rozmowy z gośćmi, współpracownikami oraz w życiu codziennym.
W recepcji witaliśmy i żegnaliśmy gości oraz poznaliśmy procedurę rejestrowania i wyjerestrowania gościa hotelowego wg procedury check-in, check-out. W restauracji nauczyliśmy się technik serwowania potraw, przygotowania sali konsumenckiej do przyjęcia gości na różne okazje (śniadania, obiady, bankiety, seminaria). W służbie pięter opanowaliśmy sposób ścielenia łóżek po francusku, uzupełnianie wyposażenia jednostki mieszkalnej oraz przygotowanie jej na przybycie gościa.
Dwa dni w tygodniu były wolne, przeznaczone były na odpoczynek, z czego jeden dzień zwiedzaliśmy okolice. Podczas pobytu, w wolne dni odwiedziliśmy punkt widokowy nad Morzem Śródziemnym Palavas-les-Flots. Z drugą grupą z Nîmes zwiedziliśmy w Montpellier piękne Stare Miasto oraz spróbowaliśmy lokalnej kuchni podczas wspólnego posiłku. W przedostatnim trzecim tygodniu, również z grupą z Nîmes zwiedziliśmy miasto ich pobytu, które było równie piękne, a następnie razem pociągiem udaliśmy się do Avignion, gdzie jak poprzednio dużo zwiedzaliśmy. Pogoda podczas wyjazdu była bardzo słoneczna.
Podczas całego pobyty we Francji, w każdej chwili mogliśmy liczyć na wsparcie i pomoc Pani Profesor Doroty Sokołek.
Podczas miesiąca stażu nauczyliśmy się wielu nowych rzeczy związanych z zawodem hotelarza, znacznie podnieśliśmy kompetencje w zakresie posługiwania się językiem francuskim i angielskim. Staż również bardzo otworzył nas, uwierzyliśmy w nasze możliwości. Podczas 4-tygodniowego pobytu bardzo zintegrowaliśmy się, co było bardzo ważne po długich tygodniach odosobnienia z powodu epidemii.
Dzięki wyjazdowi poznaliśmy również francuską kulturę i tamtejsze obyczaje. Czas minął każdemu bardzo szybko. Udział w projekcie Erasmus+ był dla nas wszystkich niezapomnianym i cennym przeżyciem i doświadczeniem zawodowym i osobistym, które zapamiętamy na bardzo długo.

Uczestnicy stażu Erasmus+ ( Montpellier Francja wrzesień 2021)
Projekt Erasmus+ pozwolił mi poznać kulturę i obyczaje obcego kraju. Podniósł moje kwalifikację zawodowe i nauczył radzić sobie w innym środowisku. Zwiększył on także swobodę posługiwania się językiem angielskim. Zdobyłem większą pewność siebie i asertywność.
Krystian
Projekt Erasmus+ utwierdził mnie w moich możliwościach oraz pozwolił nabyć nowe umiejętności.
Magda
Projektowi Erasmus+ zawdzięczam zdobycie wiedzy w zakresie wykonywanego zawodu za granicą, jak i możliwość odwiedzenia wielu pięknych historycznych miejsc oraz przede wszystkim przemóc się w rozmowie w języku obcym i nabrać większej śmiałości.
Iga
Dzięki projektowi Erasmus+ nauczyłam się samodzielności i zaradności. Podczas tych czterech tygodni odwiedziłam mnóstwo pięknych, historycznych miejsc i poznałam wiele wspaniałych osób. Dzięki praktykom dostałam szansę poznać kulturę i kuchnie francuską oraz podszkolić języki obce.
Kasia
Dzięki projektowi Erasmus+ pokonałam barierę językową, zdobyłam wiele nowych umiejętności zawodowych oraz odwiedziłam wiele ważnych kulturowo i historycznie miejsc
Kasia
Dzięki projektowi Erasmus+ pokonałem barierę językową, podszkoliłem język angielski i francuski oraz poznałem nową kulturę.
Kuba

ERASMUS+2021 „Europejskie doświadczenie w kształceniu hotelarzy”.
Francja – Nimes 2021 r.
Grupa 5 uczennic z klasy 3ft (technik hotelarstwa) oraz 3et (technik organizacji turystyki) wraz z opiekunką Panią profesor Renatą Sadurską, wyjechała na praktyki za granicę do Francji do miasta Nîmes. Wyjazd na staż poprzedzony był długimi przygotowaniami. Brałyśmy udział w zajęciach z języka angielskiego oraz francuskiego. Uczestniczyłyśmy również w spotkaniu z panią pedagog oraz szkoleniu BHP. Wyjazd odbył się w terminie 12.09.-09.10.2021. Staż był realizowany w prestiżowym, 4-gwiazdkowym hotelu ,,Hôtel Vatel and Spa”. Przez 4 tygodnie praktyk miałyśmy okazję pracować na różnych stanowiskach w hotelu, takich jak:  recepcja, restauracja, służba pięter. Każdego dnia idąc do pracy byłyśmy bardzo podekscytowane, ponieważ codziennie uczyłyśmy się nowych rzeczy i sprawiało nam to ogromną radość.
W recepcji poznałyśmy procedury check-in, check-out, wyrabiałyśmy karty do pokoi, witałyśmy i żegnałyśmy gości hotelowych. Pokazano nam również wyposażenie recepcji. Nauczono nas obsługi programów komputerowych, które są niezbędne podczas pracy w hotelu. W restauracji hotelowej zdobyłyśmy wiedzę dotyczącą obsługi gości, nakrywania do stolików, polerowania sztućców oraz szkła. Naszym zadaniem było również dbanie o szczególną czystość restauracji. Podczas pracy w służbie pięter głównie przygotowywałyśmy pokoje i sprawdzałyśmy czy jednostki mieszkalne są idealnie posprzątane przed przyjazdem gości
Pracownicy hotelu byli dla nas uprzejmi i wyrozumiali. Przekazali nam ogromną wiedzę, za co jesteśmy bardzo wdzięczne. W ostatni dzień naszej pracy miałyśmy spotkanie z Panią Dyrektor, na którym bardzo nas pochwaliła i usłyszałyśmy od niej masę ciepłych słów, przy których ciężko było się nie wzruszyć.
W czasie wolnym dużo zwiedzałyśmy.  Odwiedziłyśmy drugą grupę praktykantów z naszej szkoły w Montpellier. Mieliśmy okazję wspólnie z nimi zwiedzać okolice i zjeść obiad w restauracji, gdzie spróbowałyśmy tradycyjnych francuskich potraw (nawet ślimaków!). Odbyłyśmy również wycieczkę do miasta Awinion, gdzie zobaczyłyśmy na własne oczy słynny most ,,Pont Saint Bénezet “
Te 4 tygodnie były dla nas niezapomnianą przygodą, ale niestety minęły w mgnieniu oka. Pożegnanie się z tym miejscem było dla nas bardzo trudne, ponieważ mimo, że byłyśmy tam tylko miesiąc, bardzo się z nim zżyłyśmy. Spędziłyśmy wspaniały czas, gdzie udoskonaliłyśmy umiejętność porozumiewania się w języku obcym, nabrałyśmy ogromnej pewności siebie i przełamałyśmy swoje lęki. Doświadczenie i wiedza, z którą wróciłyśmy do Polski na pewno nie pójdzie na marne. Projekt Erasmus+ z pewnością otworzył nam furtkę na przyszłość. Podczas trwania stażu ogromnym wsparciem była dla nas nasza opiekunka- Pani Renata Sadurska, która wspierała nas podczas całego  pobytu.
Uczestniczki projektu z Nîmes.

Relacje uczestników wyjazdu
Praktyki Erasmus+ były dla mnie niesamowitą przygodą. Najbardziej jestem zadowolona z tego, że „podszlifowałam” język angielski i zdobyłam doświadczenie zawodowe, które z pewnością przyda mi się w przyszłości.
Aleksandra Adamiec
Przed praktykami miałam pewne obawy czy poradzę sobie z językiem obcym, ale zmieniły się one szybko, gdy zaczęłam uczęszczać na dodatkowe lekcje z języka angielskiego i francuskiego i odbyłam kurs OLS. Podczas praktyk podwyższyłam swoje kompetencje zawodowe, językowe oraz bardziej otworzyłam się.
Kinga Mielnicka
Praktyki Erasmus+ dały mi dużo możliwości rozwoje i doświadczenia, za które jestem wdzięczna. Wyjazd na staż był dla mnie bardzo waży i na pewno każdemu polecę, żeby skorzystał z takiej możliwości.
Natalia Fila
Praktyki w ramach projektu Erasmus+ pomogły mi rozwinąć moje kompetencje w zakresie posługiwania się językiem angielskim. Poznałam inną kulturę, poznałam wielu nowych, ciekawych ludzi. Zdobyłam doświadczenie zawodowe, które przyda mi się w przyszłości.
Karolina Samolej
Praktyki za granicą były dla mnie niesamowitą przygodą. Dały mi duże możliwości pod względem  zawodowo- kulturowym. Pozwoliły mi rozwinąć moje umiejętności w zakresie języków obcych i zdobyć doświadczenie zawodowe, które z pewnością przyda mi się w przyszłej pracy.
Aleksandra Sławecka

 Niemcy: 05.07 - 30.07.2021 roku

powiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszenie
powiekszeniepowiekszeniepowiekszenie

Projekt ERASMUS+ “Europejskie doświadczenie w kształceniu hotelarzy.”
Grupa 4 dziewcząt z klasy 3et o profilu “technik organizacji turystyki” oraz klasy 3ft o profilu “technik hotelarstwa” odbywały praktyki w ramach projektu ERASMUS+ “Europejskie doświadczenie w kształceniu hotelarzy” pod opieką Pani Marty Stachyry w terminie 12.09.2021r. - 09.10.2021r. Do programu zostaliśmy zakwalifikowani po pozytywnym przejściu przez proces rekrutacji. Głównymi aspektami, które były brane pod uwagę to: znajomość języków obcych, postawa ucznia, predyspozycje zawodowe oraz oceny.
Nasze przygotowania do wyjazdu rozpoczęły się już kilka miesięcy przed praktyką. Braliśmy udział w lekcjach online z języka niemieckiego oraz angielskiego, a także uczestniczyliśmy w spotkaniu z Panią pedagog oraz w szkoleniu BHP. Odbyło się także kilka spotkań organizacyjno – informacyjnych.
Praktyki odbywały się w trzygwiazdkowym hotelu IBIS, zlokalizowanym w centrum miasta. Codziennie zdobywałyśmy nowe doświadczenie zawodowe. Pracowałyśmy na różnych stanowiskach, tj. recepcja, służba pięter, kuchnia i serwis. Praca na każdym z tych stanowisk pozwoliła nam zdobyć nowe umiejętności zawodowe i doświadczenia kulturowe, a także lepiej poznać język zawodowy. Po czterech tygodniach poziom języka każdej z nas zdecydowanie się poprawił.
W recepcji obserwowałyśmy procedury check-in oraz check-out gościa hotelowego, udzielałyśmy informacji na temat świadczonych usług w hotelu, wiatłyśmy i żegnałyśmy gości, zostały nam także pokazane programy jakie recepcja w Hotelu IBIS używa w codziennej pracy. W restauracji poznałyśmy techniki nakrywania do stołów, polerowania sztućców i szkła, obsługi gości oraz serwowania posiłków. Podczas pracy w służbie pięter doskonaliliśmy umiejętności sprzątania pokoi i części ogólnodostępnych. W kuchni doskonaliłyśmy techniki krojenia, uzupełniałyśmy bufet i pomagałyśmy w przygotowaniu obiadów.
Personel hotelu przyjął nas bardzo ciepło i przekazał ogrom zawodowej wiedzy, bardzo nas wspierali i chętnie odpowiadali na nasze pytania za co jesteśmy bardzo wdzięczne.
Mimo, że pogoda nie zawsze sprzyjała to w czasie wolnym, po pracy zwiedziliśmy wiele zabytków i muzeów, takich jak: Zamek w Dreźnie, Muzeum Komunikacji, Muzeum Higieny, Park i Pałac w Pilnitz, Twierdza Königstein, Dresden Panometer. Miałyśmy także okazję zwiedzić Hotel Bilderberg-bellevue gdzie pokazano nam pokoje hotelowe, restaurację, a także ogród. Odwiedziłyśmy także prywatną uczelnię kształcącą przyszłych pracowników hoteli, gdzie dowiedziałyśmy się o niemieckim systemie nauczania.
Dzięki udziałowi w projekcie lepiej poznaliśmy samych siebie oraz swoje możliwości, rozwinęliśmy swoje umiejętności zawodowe, językowe i nawiązaliśmy nowe kontakty. Jesteśmy wdzięczne za możliwość realizacji zagranicznych praktyk i zdobycia nowych doświadczeń. Podczas stażu swoją pomocą zawsze służyła Pani Marta Stachyra, która pomagała i wspierała nas, gdy tylko tego potrzebowałyśmy.
Udział w projekcie z pewnością wpłynął na podwyższenie naszych umiejętności zawodowych, językowych i dał nam poczucie pewności siebie. Wiedza i doświadczenie, które zdobyłyśmy na pewno będą pomocne w znalezieniu pracy w przyszłości.
Paulina Lewandowska- uczestniczka projektu

III tura

Termin realizacji: 12.06 - 09.07.2022
Hiszpania/Majorka – 20 uczestników
Razem III tura: 20 uczestników

ZOBACZ/POBIERZ - rollup E+2022

powiekszeniepowiekszenie

Erasmus+ czyli projekt otwierający drzwi do wielkiego świata

12 czerwca 2022 r. zaczęła się nasza miesięczna przygoda z projektem Erasmus+. Poranny samolot, kilkugodzinna podróż i  13 czerwca 2022 r. rozpoczęcie praktyk.
Podczas stażu pracowaliśmy w różnych działach hotelu, zgodnie z wyznaczonym harmonogramem, który poznaliśmy już pierwszego dnia praktyk. Hotel w którym realizowaliśmy projekt nazywa się Hotel Son Caliu Spa Oasis****położony w Palma Nova na Majorce. Program merytoryczny stażu realizowany był w następujących działach: SPA, recepcja, służba pięter, restauracja, na którą składała się obsługa sali jak i recepcja restauracji. Każdy z nas pracował we wszystkich działach, zgodnie z wyznaczonym harmonogramem. Zarówno z gośćmi jak i z personelem porozumieliśmy się w języku angielskim i hiszpańskim, co pozwoliło nam znacznie poszerzyć umiejętności językowe.
Nie można jednak zapomnieć o czasie wolnym i wspaniałych wycieczkach. W czasie wolnym, który przypadał w weekendy lub po pracy, poza plażowaniem próbowaliśmy tradycyjnych hiszpańskich przysmaków takich jak paella, gazpacho, tortilla de patatas, churros czy świeżych owoców morza. Zwiedzaliśmy urokliwe miasteczko oraz odbyliśmy wspaniały rejs statkiem wzdłuż wybrzeża. Natomiast miejsca jakie odwiedziliśmy podczas wycieczek to: Palma de Mallorca, Valldemossa, Alcudia, Sa Calobra, Port de Soller.
Dzięki udziałowi w projekcie zdobyliśmy cenne doświadczenie zawodowe, językowe i kulturowe. Zdobyliśmy nowe umiejętności zawodowe i udoskonaliliśmy te, które nabyliśmy podczas nauki w szkole. Udział w projekcie będzie miał wpływ na nasze przyszłe wybory zawodowe, a zdobyte doświadczenie, zaowocuje w przełamywaniu barier społecznych i osobistych (czego już doświadczamy) i ułatwi nam znalezienie ciekawej pracy.
Rekrutacja do projektu może wydawać się niełatwa, ale tak naprawdę warto spróbować, bo nam pobyt w Hiszpanii dostarczył niesamowitą ilość wspomnień i dobrych lekcji, które śmiało możemy przekazywać młodszym koleżankom i kolegom.
Uczestnicy projektu Erasmus+ na Majorce w Son Caliu w Palmanova.

ZOBACZ: prezentacja Son Caliu

powiekszenie powiekszeniepowiekszenie
powiekszenie
powiekszeniepowiekszenie
powiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszenie

Projekt Erasmus+ „Europejskie doświadczenie w kształceniu hotelarzy”.
Praktyka zawodowa 20 uczniów klas 3 gtp, 3 ftp, 3 etp o profilu technik hotelarstwa i technik obsługi turystycznej odbyła się w terminie 13 czerwca 2022-08 lipca 2022. W tej przygodzie towarzyszyła nam Pani Profesor Dorota Sokołek opiekująca się grupą w Palmanova oraz Pani Profesor Beta Siczek i Pani Profesor Renata Sadurska opiekujące się grupą w Cala Millor.
Uczestnicy projektu zostali wyłonieni na podstawie rekrutacji przeprowadzonej przez nauczycieli naszej szkoły odbywającej się wtedy jeszcze w budynku Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26 znajdującej się przy ulicy Krochmalnej, gdzie kształcili się uczniowie naszej szkoły podczas remontu budynku o profilu technik hotelarstwa. Podczas rekrutacji brane pod uwagę były nasze umiejętności komunikacji w dwóch językach obcych, wiedza z przedmiotów zawodowych, języków obcych oceny oraz zachowanie. W ramach przygotowań do projektu uczestniczyliśmy w zajęciach z języka angielskiego i hiszpańskiego prowadzone przez Panie nauczycielki z naszej szkoły. Odbyliśmy szkolenie z języka angielskiego w aplikacji OLS, spotkanie z panią psycholog, które pomogło nam psychicznie przygotować się na rozłąkę z krajem i bliskimi oraz szkolenie z zakresu BHP. Ponadto 3 razy odbyły się zebrania informacyjne z rodzicami poruszające ważne aspekty naszego wyjazdu.
Praktyka uczniów znajdujących się w miejscowości Cala Millor odbywała się w sąsiedniej miejscowości Sa Coma w Hotelu Protur Vista Badia ****. Pracowaliśmy codziennie od poniedziałku do środy w godzinach 8.00-11.30 oraz 18.30-21.00, a także w czwartki i piątki w godzinach 8.00-15.00. W programie stażu poznaliśmy pracę na następujących stanowiskach:
Recepcja hotelowa- powitanie i pożegnanie gości, poznanie procedury check in i check out, wnoszenie wstawek do pokoju, a także podliczanie rachunków z hotelowego baru i porządkowanie dokumentów.
Restauracja- obsługa gości, porządkowanie stolików, nakrywanie, polerowanie sztućców i naczyń, a także czuwanie nad komfortem gości korzystających z hotelowej restauracji.
Bar- obsługa gości, serwowanie napojów ciepłych i zimnych, dbanie ostanowisko i komfort pracy.
Podczas pracy językiem wiodącym był angielski i hiszpański, choć przydawała się także znajomość języka niemieckiego z uwagi na fakt, iż Majorkę odwiedza bardzo dużo turystów z Niemiec. Po pracy w soboty i niedzielę mieliśmy czas na odpoczynek i wycieczki. Często chodziliśmy na plażę, zwiedzaliśmy okolicę, poznawaliśmy kuchnię śródziemnomorską. Niedziele zazwyczaj były przeznaczone na wycieczki po wyspie. Zwiedziliśmy wiele urokliwych miejscowości: Palma De Mallorca, Valldemossa, Alcudia, Porsto Cristo, a także przylądek Cap de Formentor.
W trackie 4 tygodniowego pobytu podnieśliśmy swoje umiejętności językowe, zdobyliśmy cenne doświadczenie zawodowe, które pomoże nam w zdobyciu atrakcyjnej pracy, poznaliśmy kulturę i obyczaje innego kraju, podnieśliśmy własną samoocenę i pewność siebie oraz umiejętności radzenia sobie w nowych sytuacjach. Doskonale zintegrowaliśmy się w nowym środowisku pracy. Wspomnienia i czas tam spędzony pozostanie na zawsze w naszej pamięci jako wspaniała przygoda zawodowa i osobista.
Kornelia Howorus, uczestniczka projektu

ZOBACZ: prezentacja Cala Millor

powiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszenie
powiekszenie powiekszeniepowiekszenie powiekszenie

Wspomnienia z udziału w projekcie Erasmus+ "Europejskie doświadczenie w kształceniu hotelarzy”.

W terminie od 12 czerwca do 8 lipca 2022, w grupie dwudziestu uczniów z klas trzecich odbyliśmy czterotygodniową praktykę zawodową na Majorce.
Był to już kolejny wyjazd będący częścią projektów realizowanych przez szkołę pod kierownictwem Pani wicedyrektor Doroty Sokołek. Wyjazdy na zagraniczną praktykę zawodową w ramach projektu Erasmus + są kierowane do uczniów klas o specjalności technik hotelarstwa i technik organizacji turystyki. Plan naszej praktyki zakładał podział całej grupy na trzy mniejsze zespoły, które pracując w różnych hotelach, w różnych częściach wyspy, poznawały kolejne stanowiska pracy w poszczególnych działach obiektu. Podczas stażu zdobywaliśmy doświadczenie w pracy recepcjonisty, kelnera,
pracownika spa oraz barmana. Oprócz umiejętności zawodowych okres praktyk był dla nas okazją do wykorzystania w praktyce języka angielskiego oraz hiszpańskiego, których na co dzień uczymy się w szkole. Konieczność posługiwania się obcymi językami pozwoliła nam przełamać barierę językową i zwalczyć strach związany z posługiwaniem się w codziennych sytuacjach językiem innym niż polski.
Każde ze stanowisk pracy, które mieliśmy okazję poznać, niosło ze sobą różne wyzwania. Pracując na stanowisku kelnera początkowo największą
trudność stanowiło szybkie uprzątnięcie i przygotowanie stolika dla następnych gości. Utrzymanie na ręce większej ilości talerzy na początku bywało kłopotliwe, ale wraz z upływem czasu problem ów znikał i zastępowała go radość z nowych umiejętności.
Na stanowisku barmańskim największym wyzwaniem było zapamiętanie zamówienia gości. Na szczęście, tak jak w przypadku pracy kelnera, z czasem
przychodziła wprawa, a zadowolenie gości z zaserwowanych napojów stanowiło zachętę do dalszej pracy.
Pracując jako recepcjoniści mieliśmy możliwość wykorzystywania umiejętności językowych, udzielając informacji gościom, witając nowo przybyłych do hotelu oraz zamawiając dla wyjeżdżających taksówki.
Oprócz pracy w hotelach w ramach projektu Erasmus +, podczas dni wolnych, mieliśmy okazję poznać kulturę i historię Majorki. W trakcie trzech wycieczek zwiedziliśmy między innymi stolicę wyspy - Palma de Mallorca oraz poznaliśmy burzliwą przeszłość, która najpierw z rąk rzymskich została odbita przez muzułmanów, a następnie dopiero przez władców hiszpańskich. Spacer zabytkowymi uliczkami, wizyta na tradycyjnym hiszpańskim targu oraz odwiedziny w ratuszu, gdzie mogliśmy zobaczyć charakterystyczne dla hiszpańskiej tradycji figury gigantów, pozwoliły nam zbliżyć się do miejscowej kultury, poznać tradycję i kuchnię, z której słynie Majorka.
Podczas drugiej wycieczki, na własne oczy, mogliśmy oglądać dziedzictwo naturalne wyspy. Odwiedziliśmy wówczas “Jaskinie smocze”. Ciągnące się przez dziesiątki metrów korytarze i podziemne jamy ukazały nam niesamowitą rzeźbę krasową, szczególnie bogatą w tym regionie. Oprócz głębokich jaskiń odwiedziliśmy wysokie szczyty - Formentor, malowniczy półwysep, z którego wzniesień, przy dobrej widoczności, można dostrzec wybrzeże Francji.
Ostatnia z wycieczek miała w sobie wątek narodowy, ponieważ jednym z jej punktów była Valldemossa, miejscowość, w której mieszkał i tworzył u schyłku życia Fryderyk Chopin.
Zarówno sam czas pracy jak i wycieczki, składają się na niezapomniane wspomnienie, które my, wszyscy stażyści, długo będziemy nosić w sercu. Dzięki
udziałowi w programie Erasmus + mieliśmy możliwość nie tylko odbyć praktykę zawodową, poszerzyć nasze horyzonty, ale również poznać miejsca i ludzi na drugim końcu Europy, do których chętnie będziemy wracać.
W imieniu uczestniczek 3 grupy projektu Erasmus+ Teresa Czachorek

powiekszeniepowiekszeniepowiekszenie


Informacja o projekcie Erasmus+
 „Polskie wykształcenie, europejskie doświadczenie”

W Zespole Szkół Ekonomicznych im. A. i J. Vetterów w Lublinie trwa realizacja projektu Erasmus+ pt. „Polskie wykształcenie, europejskie doświadczenie”.
W projekcie weźmie  udział 52 uczniów z kierunków: technik hotelarstwa i technik obsługi turystycznej.
Celem projektu jest zdobycie  nowych kompetencji zawodowych w zakresie obsługi gościa hotelowego w różnych obszarach jego działalności: obsługi konsumenta, służby piętrowej, recepcji i SPA. Głównym efektem realizacji projektu będzie poznanie organizacji pracy w trzy i czterogwiazdkowych hotelach we Francji, Niemczech i Hiszpanii oraz podniesienie kwalifikacji w zakresie posługiwania się językami obcymi zawodowymi. Poznanie warunków pracy w grupach wielokulturowych. Poznanie tradycji i kultury krajów, w których będzie realizowany staż.
W ramach zaplanowanych działań uczestnicy projektu odbędą 4-tygodnowe praktyki zawodowe. Program merytoryczny będzie realizowany w wymiarze 8 godzin dziennie przez pięć dni w tygodniu, a dwa dni poświęcone są na odpoczynek i realizację programu kulturowego.
Realizacja projektu zaplanowana jest na 24 miesiące.
Data rozpoczęcia 2018-09-01 i data zakończenia projektu 2020-08-31.
Obecnie trwają przygotowania uczestników do I tury projektu, w której weźmie udział  18 uczniów. Uczniowie odbywają kursy językowe OLS oraz uczestniczą w dodatkowych lekcjach z języka angielskiego, francuskiego i niemieckiego. Wkrótce odbędzie się przygotowanie BHP i psychologiczno- pedagogiczne. Wezmą również udział w wycieczce przedmiotowej do najlepszych hoteli w mieście. Trwa przygotowanie logistyczne projektu. I tura mobilności zaplanowana jest w terminie od 18 marca do 12 kwietnia 2019 roku.

Harmonogram mobilności w projekcie Erasmus+ "Polskie wykształcenie, europejskie wykształcenia" zobacz


Komunikat dotyczący rekrutacji do II tury projektu Erasmus+
„Polskie wykształcenie, europejskie doświadczenie”


Rekrutacja do projektu „Polskie wykształcenie, europejskie doświadczenie”odbędzie się 11 stycznia ( piątek) 2019 r. o godz. 14.30 w sali 311.

Do udziału w rekrutacji zapraszamy następujące klasy:

2dt-  technik obsługi turystycznej ( wych. J. Drozdowska- Wójcik)
2ft- technik hotelarstwa  ( wych. J. Borys)
2et- technik hotelarstwa  ( wych. A. Szyszkowska)

Kryteria rekrutacji do projektu

  1. Średnia ocen z wiodących przedmiotów zawodowych
  2. Predyspozycje do zawodu, zainteresowanie zawodem np. na podstawie praktyki zawodowej (jeśli już była), oraz na podstawie ocen z praktycznych przedmiotów zawodowych na I semestr roku szkolnego 2018/2019,
  3. Postawa ucznia (ocena z zachowania, zaangażowanie w życie szkoły: wolontariat, aktywny udział w uroczystościach szkolnych, inne),
  4. Komunikacja w języku obcym (j. francuski, niemiecki, angielski, rosyjski, hiszpański – do wyboru).Można przystąpić do 2 języków.
  5. Sytuacja życiowa ucznia (np. czy uczeń objęty jest pomocą socjalną, ............)

Zakres tematyczny rozmowy w języku obcym:

    1. przedstawianie siebie i innych,
    2. zainteresowania,
    3. czas wolny,
    4. rodzina,
    5. czynności dnia codziennego,
    6. pytanie i mówienie o samopoczuciu,
    7. liczebniki, dni tygodnia, miesiące, podawanie daty,
    8. czytanie i rozumienie prostych tekstów,
    9. ogólna biegłość w komunikacji językowej

Projekt Erasmus+
 „Polskie wykształcenie, europejskie doświadczenie”
W Zespole Szkół Ekonomicznych im. A. i J. Vetterów w Lublinie trwa realizacja projektu Erasmus+ pt. „Polskie wykształcenie, europejskie doświadczenie”.
W projekcie weźmie  udział 52 uczniów z kierunków: technik hotelarstwa i technik obsługi turystycznej.
Celem projektu jest zdobycie  nowych kompetencji zawodowych w zakresie obsługi gościa hotelowego w różnych obszarach jego działalności: obsługi konsumenta, służby piętrowej, recepcji i SPA. Głównym celem realizacji projektu jest poznanie organizacji pracy w hotelach o wysokim standardzie usług we Francji, Niemczech i Hiszpanii oraz podniesienie kwalifikacji w zakresie posługiwania się językami obcymi zawodowymi. Poznanie warunków pracy w grupach wielokulturowych. Poznanie tradycji i kultury krajów, w których będzie realizowany staż.
W ramach zaplanowanych działań uczestnicy projektu odbędą 4-tygodnowe praktyki zawodowe. Program merytoryczny będzie realizowany w wymiarze 8 godzin dziennie przez pięć dni w tygodniu, a dwa dni poświęcone są na odpoczynek i realizację programu kulturowego.
Realizacja projektu zaplanowana jest na 24 miesiące.
Data rozpoczęcia 2018-09-01 i data zakończenia projektu 2020-08-31.
Obecnie trwają przygotowania uczestników do II tury projektu, w której weźmie udział  16 uczniów. Uczniowie odbywają kursy językowe OLS oraz uczestniczą w dodatkowych lekcjach z języka angielskiego, hiszpańskiego i niemieckiego. Wkrótce odbędzie się przygotowanie BHP i psychologiczno- pedagogiczne. Wezmą również udział w wycieczce przedmiotowej do najlepszych hoteli w mieście.

Zakończyła się mobilność I tury do Francji i Niemiec, w której wzięło udział 18 uczniów.
I grupa – Drezno ( Niemcy)
Praktyki odbyły się w sieci hoteli Hotel Ibis***.
Uczestnicy:

  1. Głąb Julia Maria –  kl. 2 et
  2. Kędzierska Dominika –  kl. 3 et
  3. Kochanowska Aleksandra –  kl. 2 et
  4. Szymczyk Joanna –  kl. 3 et
  5. Więckowska Kamila  Aleksandra –  kl. 3 et

II grupa – Montpellier ( Francja)
Praktyki odbywały się w Hôtel Marriott Hôtel Pullman, Hôtel Océania, Hôtel du Midi.
Uczestnicy:
Hôtel Marriott ****
1.Olszowiec Karolina –  kl. 3 et
2.Arent Adrianna Julita –  kl. 2 et
Hôtel Pullman ****
1. Wręga Anastazja –  kl. 3 et
2.Jesionek Izabella Daria –  kl. 2 et
Hôtel Oceania ****

1.Błasik Marcelina –  kl. 3 dt
2. Izdebska Julia –  kl. 2 dt
Hôtel du Midi****
1.Falkowicz Natalia Diana  –  kl. 3 et
2.Drąg Oliwia –  kl. 2 dt

III grupa – Nîmes ( Francja)
Praktyki odbyły się Hôtel Vatel****
Uczestnicy:
1.Drabik Weronika Dorota –  kl. 3 et
2. Zielińska Weronika Iga –  kl. 3 et
3.Kowalska Natalia Zuzanna –  kl. 2 et
4.Pąk Sebastian –  kl. 3 dt
5.Wiązowska Weronika –  kl. 3 et


Projekt  Erasmus +  „ Polskie wykształcenie, europejskie doświadczenie ” - relacja uczestniczek projektu
Grupa osiemnastu uczniów z klas drugich i trzecich Zespołu Szkół Ekonomicznych im. A. i J. Vetterów w Lublinie pod opieką pani profesor Doroty Sokołek, pani profesor Renaty Sadurskiej oraz pani profesor Marty Stachyry wyjechała na praktyki zawodowe do Montpellier, Nimes i Drezna.
Praktyki odbywały się w terminie 18 marca - 12 kwietnia 2019r. w ramach projektu Erasmus + „ Polskie wykształcenie, europejskie doświadczenie ” i w całości były finansowane z funduszy europejskich. Do uczestnictwa w projekcie zostaliśmy zakwalifikowani w procesie rekrutacji. Pod uwagę były brane następujące kryteria: postawa ucznia, oceny z przedmiotów zawodowych , predyspozycje zawodowe oraz znajomość języków obcych. Osoby zakwalifikowane do udziału w projekcie przygotowywały się  do wyjazdu uczestnicząc w zajęciach dodatkowych z języka angielskiego, francuskiego i niemieckiego, z elementami kulturowymi krajów, do których wyjeżdżali. Braliśmy udział w spotkaniu z panią pedagog i przeszliśmy szkolenie z zakresu BHP. Odbyły się zebrania z rodzicami dotyczące programu stażu, podpisywania umów oraz spraw organizacyjnych.
Praktyki w Montpellier odbywały się w następujących hotelach: Hôtel Marriott, Hôtel Pullman, Hôtel Océania oraz Hôtel du Midi, w Nîmes w Hôtel Vatel, a w Dreznie w sieci hoteli Ibis.
Podczas realizacji programu stażu zdobyliśmy nowe umiejętności zawodowe oraz kontynuowaliśmy naukę języka francuskiego, niemieckiego i angielskiego w „autentycznych” sytuacjach zawodowych i prywatnych. Praca wzbudzała bardzo duże zainteresowanie. Pracowaliśmy w różnych działach hotelu: recepcji, restauracji oraz służbie pięter.
Praca na recepcji polegała na obserwacji procedur check in i check out, witaniu i żegnaniu gości, pomocy gościom przy bagażach, odbieraniu telefonów oraz na udzielaniu informacji. Poznaliśmy czynności wykonywane w recepcji i wyposażenie działu.
W restauracji poznaliśmy techniki nakrywania do stołu, serwowania potraw i napojów zgodnie z zamówieniami gości, przygotowanie sali do przyjęcia gości.
W służbie pięter zapoznaliśmy się z zasadami współdziałania z recepcją hotelu, metodą ścielenia łóżek oraz z przygotowywaniem jednostki mieszkalnej na przyjęcie gości.
W dniach wolnych od praktyk zwiedzaliśmy okolice i poznawaliśmy miasta. Grupa z Montpellier odbyła wycieczkę do Palavas-les-Flotes, odwiedziła partnerską szkołę hotelarską Lycée Greorges Frêche oraz miała przyjemność zjedzenia kolacji z dyrekcją szkoły. Wraz z grupą z Nîmes zwiedziła Avignon, zaś grupa z Drezna odwiedzała różne muzea oraz miała okazję zobaczyć pobliskie góry.
Mimo, iż pogoda nie zawsze sprzyjała to wszystkie grupy korzystały z uroków miejsc, w których się znajdowały i odpoczywały od ciężkiej pracy.
Dzięki udziałowi w projekcie lepiej poznaliśmy samych siebie oraz swoje możliwości, rozwinęliśmy swoje umiejętności zawodowe, językowe i nawiązaliśmy nowe kontakty.
W trakcie realizacji projektu swoją pomocą zawsze służyły pani profesor Dorota Sokołek, pani profesor Renata Sadurska oraz pani profesor Marta Stachyra, które pomagały i wspierały nas zarówno w codziennych sprawach, jak też pozostając w stałym kontakcie z dyrekcją hoteli, w których odbywaliśmy praktyki.
Praktyki zawodowe, w których uczestniczyliśmy w ramach programu Erasmus+ z pewnością będą miały bardzo ważny wpływ na nasze przyszłe życie zawodowe oraz prywatne.
Marcelina Błasik i Julia Izdebska - uczestniczki projektu


Praktyki Erasmus+ na Majorce.
Zakończyła się mobilność II tury projektu Erasmus+ „ Polskie wykształcenie, europejskie doświadczenie” na Majorce, w której wzięło udział 16 uczniów z  klas 3ft i 3dt o profilu technik hotelarstwa i technik obsługi turystycznej. Do praktyk  byliśmy przygotowani poprzez udział w dodatkowych lekcjach z języka angielskiego i hiszpańskiego oraz w trakcie spotkań organizacyjno-przygotowawczych z udziałem uczestników projektu i ich rodziców. Dużą pomocą przed praktykami było również spotkanie z Panią pedagog oraz szkolenie BHP, jak i również wsparcie językowe w postaci szkolenia OLS.
Staż trwał od 9 września 2019 do 4 października 2019r. Uczestnicy projektu realizowali program merytoryczny w  4-gwiazdkowych hotelach na Majorce. Nad grupą I opiekę sprawowała Pani Wicedyrektor Dorota Sokołek, grupa II była pod opieką Pani Profesor Beaty Siczek, nad  grupą III opiekę sprawowała Pani Profesor Renata Sadurska.

Praktyki odbywały się przez 4 tygodnie na stanowiskach takich jak: recepcja, restauracja, mini-bar, bar, służba piętrowa oraz SPA w luksusowym Hotelu Son Caliu Spa Oasis****SUPERIOR, Hotelu Protur Safari Park**** oraz Hotelu Protur Vista Badia****.
Pracowaliśmy 5 dni w tygodniu, po 7 godzin dziennie. Praca wzbudzała w nas duże zainteresowanie. Bardzo lubiliśmy prace pomimo, że była ciężka.  Personel hoteli przyjął nas bardzo ciepło. Wszyscy byli dla nas mili i wspierali nas. Nawiązaliśmy doskonały kontakt, co niezwykle ułatwiło nam aklimatyzację i pracę. Każdego dnia zdobywaliśmy nowe umiejętności i doświadczenia zawodowe, kulturowe i osobiste. Robiliśmy widoczne postępy w posługiwaniu się językiem hiszpańskim i angielskim.
Poznaliśmy zakres czynności wykonywanych w recepcji  oraz organizację pracy. Witaliśmy i żegnaliśmy gości. Poznaliśmy procedury check-in i check-out. Udzielaliśmy informacji na temat usług świadczonych przez hotel. Imbusowaliśmy klucze oraz przygotowywaliśmy pakiety powitalne dla gości hotelowych.
W restauracji i barze poznaliśmy techniki nakrywania do stołów, obsługi gości oraz serwowania posiłków. Poznaliśmy kuchnie całego świata. W barze poznaliśmy techniki sporządzania napoi i koktajli.
W służbie pięter doskonaliliśmy umiejętności sprzątania pokoi i części ogólnodostępnych.
W SPA przyjmowaliśmy gości, dokonywaliśmy rejestracji. Przygotowywaliśmy ręczniki, ciapy, szlafroki oraz napoje i owoce powitalne. Przygotowywaliśmy gabinety do masażu.
Podczas czterech tygodni praktyk znacznie podwyższyliśmy umiejętności w zakresie posługiwania się  językami obcymi. Nabraliśmy pewności siebie w kontaktach z personelem i gośćmi. Staliśmy się bardziej  otwarci na innych.
Dwa dni w tygodniu przeznaczone były na odpoczynek, z których jeden dzień zwiedzaliśmy okolice, w których mieszkaliśmy oraz najważniejsze miejsca na wyspie. Razem z wszystkimi grupami zwiedziliśmy jaskinie Cuevas del Drach, urokliwą Alcudię, punkt widokowy Formentor, stolicę wyspy Palma de Mallorca, słoneczny Port de Soller oraz zjawiskowe miasteczko Valldemossa.
Szczególną atrakcją jaką przygotowały dla nas Panie Profesorki było zwiedzanie 7- gwiazdkowego Hotelu Jumeirah w Port de Soller i poznanie jego funkcjonowania  „od kuchni’’. Zostaliśmy zapoznani z organizacją pracy w hotelu, funkcjonowaniem działu zaopatrzenia, który jest bardzo ważny dla hotelu ze względu na fakt, że posiłki w hotelu przygotowywane są tylko ze świeżych produktów. Mogliśmy obserwować dostawę świeżych owoców i warzyw oraz ryb i najróżniejszych owoców morza. Zwiedziliśmy wszystkie restauracje hotelowe, serwujące różne kuchnie świata. Zwiedziliśmy komfortowe pokoje i apartamenty. To była niezapomniana wycieczka przedmiotowa.
Podczas wszystkich wolnych dni pogoda nam dopisywała, dzięki czemu mogliśmy korzystać z niezwykłych uroków wyspy i w pełni wykorzystywać czas wolny od pracy.
Dzięki udziałowi w projekcie lepiej poznaliśmy siebie oraz swoje możliwości. Rozwinęliśmy swoje umiejętności językowe, zawodowe oraz nawiązaliśmy nowe kontakty. Zdobyliśmy doświadczenie poprzez  pracę oraz umiejętność odnajdywania się w różnych sytuacjach.
Podczas pobytu na Majorce opiekę nad nami sprawowały i bardzo nas wspierały  Pani Wicedyrektor Dorota Sokołek- I grupa Palmanova,  Pani Profesor Beata Siczek- II grupa Sa Coma i Pani Profesor Renata Sadurska- III grupa Cala Millor. Wszystkie panie Profesorki  sprawowały nad nami opiekę 24 godziny na dobę. Służyły nam  pomocą, wsparciem i słowem otuchy w codziennych sprawach, jak  również pozostając w ciągłym kontakcie z dyrekcją hoteli, w których odbywaliśmy praktyki. Dzięki temu otrzymywaliśmy na bieżąco informacje zwrotne na temat naszych postępów. Każdego dnia po pracy omawialiśmy z Paniami profesorkami co wydarzyło się danego dnia.
Praktyki zawodowe, w których mieliśmy możliwość uczestniczyć w ramach projektu Erasmus+ z pewnością będą miały ważny wpływ na nasze przyszłe życie zawodowe i osobiste.
Uczestnicy II tury projektu Erasmus+

ZOBACZ PREZENTACJĘ Z II TURY PROJEKTU


PROJEKTY ZREALIZOWANE
ZOBACZ PROJEKTY ZREALIZOWANE


© ZSE im. A i J. Vetterów w Lublinie - Elżbieta Pawłowska

zalecane: rozdzielczość 1024x768 lub wyższa; min. Internet Explorer v.6.0; kolor - 16 bit; zgodne z W3C
opracowanie informatyczne i graficzne serwisu: Elżbieta Pawłowska; ikonografia: zbiory ZSE im. A. i J. Vetterów w Lublinie
kopiowanie i nieautoryzowane wykorzystywanie programu, grafiki i zdjęć zawartych w serwisie - zabronione