 |
Współpraca zagraniczna
Zespołu Szkół Ekonomicznych
im. A. i J. Vetterów w Lublinie |
Współpraca ze szkołą w Madabie (Jordania)
Wizyta studyjna gości z Jordanii
W dniach od 4 do 10 marca 2013 roku gościliśmy w naszej szkole dwuosobową delegację ze szkoły w Madabie w Jordanii. Celem wizyty były wstępnerozmowy dotyczące nawiązania współpracy pomiędzy szkołami.
Podczas pobytu goście dyrektor Firas Rafat Shweitah i ks. Wissan Semaan Mansour zapoznali się z naszą szkoła, jej historią i teraźniejszością, odbyli oficjalne rozmowy w Urzędzie Miasta Lublin. W Ratuszu gościli u Zastępcy Prezydenta Miasta Lublin Pani Katarzyny Mieczkowskiej-Czerniak. Zwiedzili Lublin: Zamek Lubelski, Starówkę, Katedrę Lubelską, Muzeum na Majdanku, byli na koncercie muzyki Wagnera w Filharmonii Lubelskiej, zobaczyli też nowe dzielnice miasta. Jednym z punktów programu była wycieczka do Warszawy oraz do Kazimierza Dolnego, który prezentował się pięknie w zimowej scenerii.
Wizyta jordańskich gości została zauważona przez lubelski media i informacje o niej pojawiły się w lokalnej prasie oraz Telewizji Lublin.
Uwieńczeniem tygodniowego pobytu gości było podpisanie Listu Intencyjnego pomiędzy Zespołem Szkół Ekonomicznych im. A. i J. Vetterów w Lublinie (Polska) i The Latin Patriarchate School in Madaba (Jordania), w którym obie szkoły wyrażają wolę współpracy międzynarodowej w dziedzinie edukacji poprzez wymianę uczniów, wspólne spotkania edukacyjne oraz wymianę kulturalną.
List Intencyjny uroczyście podpisali: Marzenna Modrzewska-Michalczyk ze strony Zespołu Szkół Ekonomicznych oraz Firas Rafat Shweihat ze strony The Latin Patriarchate School in Madaba.
ZOBACZ ZDJĘCIA
Wizyta młodzieży i nauczycieli ZSE w Jordanii
Po roku od nawiązania współpracy ze szkołą w Madabie delegacja sześciu uczniów i czterech nauczycieli naszej szkoły udała się do Jordanii. 
W dniach od 7 do 16 marca 2014 roku realizowany był bardzo interesujący program:
-
zwiedzanie i prezentacja szkoły, zapoznanie z uczniami i pracownikami szkoły, warsztaty integracyjne,
-
prezentacje multimediale obu szkół mające na celu zapoznanie z dorobkiem szkół,
-
prezentacja Polski, Lubelszczyzny i Lublina,
-
program przygotowany przez gospodarzy na temat Jordanii,
-
warsztaty edukacyjne na temat różnic kulturowych i religijnych,
-
nauka polskich i beduińskich oraz arabskich tańców i piosenek,
-
warsztaty wytwórcze tradycyjnych mozaiek oraz rękodzieła ludowego,
-
zwiedzanie najwżniejszych miejsc Jordanii: Amman, Madaba, Petra, Dżarasz, miejsce chrztu Jezusa nad rzeką Jordan, Morze Martwe, Góra Nebo, muzea itp.
Bardzo ważna dla naszej delegacji była wizyta w Ambasadzie Polskiej w Ammanie, gdzie spotkała się ona z bardzo ciepłym przyjęciem, a film i prezentacja o Zespole Szkół Vetterów budził życzliwy uśmiech na twarzach wszystkich zebranych.
Nasza grupa odwiedziła też jordański Caritas, dyrekcję szkół patriarchalnych w Ammanie, rodzinę polsko-jordańskich lekarzy mieszkających w Madabie od trzydziestu lat oraz odbyła jeszcze wiele interesujących spotkań.
Nasi uczniowie mieszkali w domach jordańskich kolegów, gdzie nawiązali bardzo serdeczne znajomości nie tylko z uczniami, ale i całymi rodzinami.
Bez większych problemów porozumiewali się w języku angielskim, którego jordańczycy uczą się obowiązkowo w szkole.
Wyjazd do Jordanii był dla obu stron bardzo interesujący i ciekawy. Panowała serdeczna atmosfera, wszyscy czuli się bezpiecznie i z każdym dniem pewniej w tym odległym i zupełnie innym, jak nasz kraju.
Najprawdopodobniej nasi jordańscy partnerzy przyjadą do Polski w czerwcu 2014 roku.
ZOBACZ RELACJĘ FOTORAFICZNĄ
Wizyta młodzieży z Jordanii w Polsce
W ramach nawiązanej współpracy ze szkołą w Madabie w Jordanii gosciliśmy grupę 12 uczniów i 3 nauczycieli z partnerskiej szkoły.
Delegacja przebywała w Polsce w dniach od 19 do 28 czerwca 2014 roku.
Pierwszy dzień pobytu upłynął w szkole, gdzie odbyło się powitanie z ciekawą częścią artystyczną,
zwiedzanie szkoły,
prezentacja multimedialna o ZSE, prezentacja Polski, Lubelszczyzny i Lublina oraz
program mulimedialny przygotowany przez gości z Joranii o ich szkole i kraju.
W kolejne dni był realizowany program wizyty.
W czasie pobytu w Lublinie goście byli z wizytą w Ratusz Miejskim oraz zwiedzili nasze miasto: Stare Miasto, Zamek Lubelski, Katedrę, Kościół Dominikanów, Trasę Podziemną oraz Muzeum na Majdanku. Zostało również zorganizowane spotkanie na Uniwersytecie Medycznym, w czasie którego Jordańczycy otrzymali informacje dotyczące zasad studiowania w Lublinie oraz odwiedzili jeden z oddziałów szpitalnych. Byli też na Miasteczku Akademickim i zobaczyli lubelskie uczelnie KUL, UMCS i UP.
Odbyła się również wycieczka do Janowca i Kazimierza Dolnego, w czasie której obok zwiedzania obu miasteczek był takie atrakcje, jak ognisko z pieczeniem kiełbasek, wycieczka ciuchcią oraz rejs statkiem po Wiśle.
Trzy ostatnie dni pobytu w Polsce upłynęły na wycieczce: Toruń – Gdańsk – Gdynia – Sopot – Malbork – Warszawa.
Oczywiście we wszystkich wydarzeniach uczestniczyli goście z Jordanii wraz ze swoimi polskimi kolegami-uczniami naszej szkoły, w domach których mieszkali przez czas wymiany.
Tak jak Jordania dla nas, tak Polska dla Jordańczyków jest bardzo egzotycznym krajem.
Nasi goście pierwszy raz widzieli tak bujną przyrodę, rzeki, morze, ....
W jordańsko-polskiej grupie młodych ludzi panowała życzliwa i przyjazna atmosfera, a z kontaktu dwóch różnych kultur wszysczy bardzo skorzystali.
ZOBACZ ZDJĘCIA
|