NAUCZANIE w ZSE
Klasy młodzieżowe szkół ponadgimnazjalnych w ZSE tworzą :
XVI Liceum Ogólnokształcące
Technikum Ekonomiczne


XVI Liceum Ogólnokształcące - trzyletnie i czteroletnie
klasy:
 

Klasa kulturowo-medialna (od 2022/2023)
to oferta dla osób zainteresowanych literaturą i sztuką w aspekcie kulturotwórczym i społecznym.
W klasie kulturowo-medialnej realizowany jest rozszerzony program języka polskiego, który uwzględnia istotne zagadnienia szeroko rozumianej kultury oraz świata mediów. Uczniowie rozwijają swoje zainteresowania w Kole Młodych Dziennikarzy, redagując szkolną gazetkę „Vetter-Kurier”, uczestniczą w wydarzeniach kulturowych w sferze artystycznej, w ciekawych wycieczkach przedmiotowych do redakcji gazet, radia i telewizji. Klasa objęta jest patronatem naukowym UMCS - Wydział Politologii i KUL – Wydział Dziennikarstwa i Zarządzania, dlatego wybrane zajęcia są współorganizowane z tymi uczelniami. Uczniowie w ramach projektów Erasmus+ doskonalą umiejętności w zakresie języków obcych poznawania historii i kultury innych narodów. W dobie Internetu celem jest przygotowanie ucznia do bycia świadomym obywatelem społeczeństwa informacyjnego.
 

Klasa biologiczno-chemiczna (od 2022/2023)
to atrakcyjna propozycja dla młodzieży zainteresowanej naukami przyrodniczymi, medycyną, ochroną środowiska i propagowaniem zdrowego stylu życia. Zapewnia ciekawą i efektywną naukę w zespole pragnącym zgłębiać tajniki chemii, biologii i fizyki oraz pozwala na rozwijanie zdolności krytycznego myślenia i poznawanie przyrody za pomocą obserwacji i doświadczeń. W okresie szybkiego rozwoju nauk przyrodniczych zwiększa się rola biotechnologii, medycyny, farmakologii, biologii molekularnej, inżynierii genetycznej, które dają nowe możliwości pracy i rozwoju. To klasa dla przyszłych lekarzy, fizjoterapeutów, ratowników medycznych, pielęgniarek, dietetyków, chemików, analityków medycznych, biologów i kosmetologów.
 

Klasa menedżerska
w której uczeń zdobędzie nowe doświadczenia w zakresie zarządzania, podejmowania decyzji, dążenia do sukcesu zawodowego, umiejętności oceny ryzyka i podejmowania działalności gospodarczej. Nauczy się kreatywności i umiejętności pracy w zespole oraz wykorzystywania w pracy nowoczesnych technologii.
 

Klasa dziennikarska
objęta jest patronatem naukowym UMCS i KUL. W klasie tej realizowany jest rozszerzony program języka polskiego, który uwzględnia istotne zagadnienia dla praktyki dziennikarskiej. Uczniowie rozwijają zainteresowania medialne w Kole Młodych Dziennikarzy, redagując szkolną gazetkę „Vetter-Kurier”, uczestniczą w ciekawych wycieczkach przedmiotowych do redakcji gazet, radia i telewizji. Wybrane zajęcia i warsztaty prowadzone są przez wykładowców kierunków dziennikarskich KUL i UMCS. Uczniowie XVI Liceum Ogólnokształcącego mogą brać udział w konkursach i olimpiadach przedmiotowych. W ramach projektów Erasmus+ doskonalą umiejętności w zakresie języków obcych poznawania historii i kultury innych narodów.
 


egzaminy: egzamin maturalny (nieobowiązkowy: bez niego świadectwo ukończenia Szkoły)
Technikum Ekonomiczne - czteroletnie i pięcioletnie
Uczniowie Technikum Ekonomicznego mają możliwość udziału
w zagranicznych praktykach zawodowych w ramach "Programu Erasmus+" dla szkół zawodowych.
klasy:
  • technik ekonomista
  • technik informatyk
  • technik obsługi turystycznej / technik organizacji turystyki
  • technik hotelarstwa

Technik ekonomista
to zawód dający ogromne możliwości przyszłej kariery zawodowej. Nabyte umiejętności umożliwiają absolwentowi kierunku prowadzenie własnej działalności gospodarczej lub zatrudnienie w jednostkach organizacyjnych, gdzie niezbędna jest wiedza i umiejętności z zakresu finansów i rachunkowości. Absolwenci mają możliwość założenia działalności gospodarczej, prowadzenia księgowości i spraw kadrowych w firmie, rozliczania deklaracji skarbowych i ZUS, sporządzania dokumentów księgowych i płacowych. Zawód technik ekonomista należy do grupy zawodów, w których bardzo ważne są relacje między ludźmi. W procesie dydaktyczno-wychowawczym kształtujemy takie cechy jak komunikatywność, rzetelność, odpowiedzialność i systematyczność w działaniu. Kierunek objęty jest patronatem Wydziału Ekonomii UMCS. Uczniowie kierunku technik ekonomista realizują 8- tygodniowe praktyki zawodowe u pracodawców.

Technik informatyk
to zawód poszukiwany na krajowych i zagranicznych rynkach pracy. Absolwenci łatwo znajdują zatrudnienie w różnych gałęziach gospodarki. Mogą otworzyć własną działalność. Przygotowani są do wykonywania następujących zadań zawodowych: montowanie oraz eksploatacja komputera i urządzeń peryferyjnych, projektowanie i wykonywanie lokalnych sieci komputerowych, administrowanie sieciami i bazami danych, tworzenie stron www i aplikacji internetowych, administrowanie stronami i aplikacjami, aktualizowanie systemów operacyjnych. Umiejętności nabyte na kierunku technik informatyk umożliwiają dobry start w życie zawodowe. Uczniowie kierunku technik informatyk realizują 8-tygodniowe praktyki zawodowe u pracodawców.

Technik organizacji turystyki
to zawód dający ogromną satysfakcję. Każdy, kto ma w sobie pasję odkrywania ciekawych miejsc, interesuje się kulturą, historią, sztuką, lubi przebywać blisko natury, odnajdzie się w tym zawodzie. Umiejętności jakie posiada technik organizacji turystyki, to: kompleksowa obsługa klienta, programowanie i kalkulowanie kosztów imprez turystycznych, czuwanie nad prawidłową realizacją zamawianych usług, udzielanie informacji o atrakcjach turystycznych. Przedstawiciele zawodu są profesjonalnie przygotowani do  organizowania zajęć rekreacyjnych zarówno dla dzieci, jak i dorosłych oraz planowania kosztów imprez turystycznych. W procesie nauczania kształtowane są komunikatywność i kreatywność. Kierunek objęty jest patronatem Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie - Katedra Rekreacji i Turystyki. Uczniowie mają możliwość uzyskania dodatkowej umiejętności „Pilotowanie wycieczek” oraz odbywania zagranicznych staży zawodowych w ramach projektu Erasmus+ w wysokiej kategorii hotelach we Francji, w Niemczech oraz w Hiszpanii na Majorce. Uczniowie kierunku technik informatyk realizują 8- tygodniowe praktyki zawodowe u pracodawców.

Technik hotelarstwa
jest zawodem atrakcyjnym, umożliwiającym pracę wszędzie tam, gdzie istnieje baza noclegowa oraz oferowane są usługi hotelarskie. Organizatorzy usług hotelarskich znajdują pracę w hotelach, motelach, pensjonatach, domach wycieczkowych i schroniskach turystycznych. Uczniowie nabywają wiedzę i umiejętności w zakresie kompleksowej obsługi gościa w hotelu, biurze podróży, wykorzystywania w pracy hotelarsko-turystycznej technologii informacyjno-komunikacyjnej, posługiwania się językami obcymi. Zawód technik hotelarstwa należy do grupy zawodów, w których bardzo ważne są relacje między ludźmi dlatego podczas edukacji kształtowane są takie cechy jak kreatywność, otwartość oraz umiejętność pracy w zespole. Uczniowie kierunku mają możliwość uzyskania dodatkowej umiejętności „Obsługa kelnerska w obiekcie świadczącym usługi hotelarskie”. Praktyki zawodowe w wymiarze 8 tygodni realizowane są w najlepszych obiektach hotelowych w Lublinie. Uczniowie mają możliwość uczestniczenia w zagranicznych stażach zawodowych w ramach projektu Erasmus+ w krajach Unii Europejskiej we Francji, Niemczech i na Majorce.

Ucząc się w Technikum Ekonomicznym dowiesz się:
  • jakie są cele i warianty racjonalnego gospodarowania, w określonych sytuacjach;
  • jak posługiwać się podstawowymi kategoriami ekonomicznymi;
  • jakie są funkcje pieniądza;
  • co to jest rynek, jakie są cechy, funkcje i rodzaje rynków;
  • jakie wyróżniamy formy organizacyjno-prawne prowadzenia działalności gospodarczej;
  • co to są koszty, przychody, dochody i zysk;
  • co to jest giełda, papiery wartościowe;
  • jakie są zasady działania rynku kapitałowego w Polsce;
  • jakie są etapy podejmowania działalności gospodarczej;
  • co to jest budżet państwa, jakie są źródła dochodów budżetu i wydatki budżetowe;
  • co to są podatki i rodzaje podatków w Polsce;
  • jakie usługi świadczą banki komercyjne dla ludności i przedsiębiorstw;
  • co to są fundusze inwestycyjne i jakie są strategie inwestowania w fundusze;
  • co to jest rynek pracy i jakie są zasady jego funkcjonowania;
  • jakie są metody poszukiwania pracy;
  • jakie są metody i techniki zarządzania;
  • jak przygotować biznes-plan;
  • jak przeprowadzić analizę ekonomiczną przedsiębiorstwa;
  • jak projektować i administrować sieci komputerowe;
  • jaka jest budowa, konfigurowacja i jak funkcjonuje zestaw komputerowy;
  • jak wykorzystywać najnowsze technologie internetowe i multimedialne;
  • jak przygotowywać i opracowywać programy turystyczne;
  • jak organizować imprezy turystyczne;
  • jak komunikować się, wyszukiwać i przetwarzać informacje oraz doskonalić kwalifikacje zawodowe.

egzaminy : (nieobowiązkowe: bez nich świadectwo ukończenia Szkoły)
egzamin z przygotowania zawodowego (tytuł technika ) oraz egzamin maturalny (egzaminy są od siebie niezależne)
Zapraszamy do obejrzenia fotoreportaży FOTOGALERIA

Współpraca zagraniczna Zespołu Szkół Vetterów

Zespół Szkół Ekonomicznych im. A. i J. Vetterów w Lublinie to szkoła, której priorytetem jest stałe podnoszenie jakości kształcenia. Jedną z form realizacji tego zadania jest współpraca zagraniczna, poprzez którą szkoła poszukuje sprawdzonych metod pozwalających podnosić jakość kształcenia. Szkoła podtrzymuje istniejące od wielu lat kontakty zagraniczne oraz czyni starania w celu pozyskiwania nowych partnerów zagranicznych.

PRZECZYTAJ O WSPÓŁPRACY ZAGRANICZNEJ


Praktyki zawodowe
obowiązują uczniów Technikum Ekonomicznego i Szkoły Policealnej w różnym wymiarze zależnym od klasy i specjalności. Praktyki odbywane są w przedsiębiorstwach - państwowych i prywatnych oraz bankach, stanowiąc uzupełnienie wiedzy teoretycznej nabytej w czasie zajęć szkolnych.

Programy nauczania
realizowane przez Szkołę oparte są na "Podstawie programowej kształcenia ogólnego" oraz odpowiednich podstawach programowych dla przedmiotów zawodowych Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu.

Wewnątrzszkolny System Oceniania
reguluje ogólne zasady oceniania pracy uczniów ( tekst WSO jest rozdziałem Statutu ZSE - zobacz).

Inne regulacje prawne
związane z nauczaniem , wychowaniem i funkcjonowaniem Szkoły zawarte są w części Prawo w Szkole

Koła zainteresowań
Uczniowie pragnący realizować swoje pasje w różnych dziedzinach wiedzy mogą uczestniczyć w przedmiotowych oraz sportowych kołach zainteresowań działających w naszym Zespole Szkół. Każdy młody człowiek znajdzie ciekawą ofertę zagospodarowania wolnego czasu oraz doskonalenia wiedzy i umiejętności. przeczytaj więcej


zobacz : warunki rekrutacji do LO i TE w ZSE im. A. i J. Vetterów


zobacz : zestawienie klas i wychowawców w bieżącym roku szkolnym

© ZSE im. A i J. Vetterów w Lublinie - Elżbieta Pawłowska

zalecane: rozdzielczość 1024x768 lub wyższa; min. Internet Explorer v.6.0; kolor - 16 bit; zgodne z W3C
opracowanie informatyczne i graficzne serwisu: Elżbieta Pawłowska; ikonografia: zbiory ZSE im. A. i J. Vetterów w Lublinie
kopiowanie i nieautoryzowane wykorzystywanie programu, grafiki i zdjęć zawartych w serwisie - zabronione