Zainteresowania
Nauka to nie jedyne zajęcie uczniów naszej Szkoły

Wielu uczniów uczestniczy w zajęciach kół zainteresowań, ma pasje, które godzą ze szkolną nauką. Czasami wewnętrzna potrzeba skłania ich do sięgnięcia po pędzel, pióro lub pokonania własnej słabości w rywalizacji sportowej czy doskonaleniu umiejętności tanecznych.
Nie wszyscy mają odwagę publicznie zaprezentować swoje osiągnięcia, dlatego na szczególne uznanie zasługują przedstawiający się w tej części witryny - czekamy na kolejne zgłoszenia.


Platforma e-learningowa

Od drugiego semestru roku szkolnego 2007/2008 uruchomiliśmy w Szkole platformę e-learningową dla uczniów i nauczycieli. Platforma ma za zadanie wspomagać proces dydaktyczny. Uczniowie naszej szkoły mogą logować się do tego systemu i korzystać z materiałów zamieszczanych tam przez nauczycieli. Zainteresowani mogą uczestniczyć w kursach, rozwiązywać testy i quizy, a potem sprawdzać bezpośrednio swoje wyniki. Dzięki tej usłudze młodzież nie tylko pogłębia swoje zainteresowania, doskonali wiedzę i umiejętności, ale też poznaje nowoczesny sposób nauczania.
WEJDŹ NA PLATFORMĘ


Koła zainteresowań

Uczniowie pragnący realizować swoje pasje w różnych dziedzinach wiedzy mogą uczestniczyć w przedmiotowych oraz sportowych kołach zainteresowań działających w naszym Zespole Szkół. Każdy młody człowiek znajdzie ciekawą ofertę zagospodarowania wolnego czasu oraz doskonalenia wiedzy i umiejętności.

Koło Młodych Dziennikarzy
Skupia uczniów różnych klas zainteresowanych formami publicystyki, pragnących zdobywać umiejętności potrzebne w zawodzie dziennikarza. Łączą teorię z praktyką, redagując szkolny kwartalnik Vetter – Kurier, który ilustrują rysunkami i samodzielnie wykonanymi fotografiami. Na łamach tego pisma pojawiają się debiutanckie utwory młodych autorów. Autorem pomysłu jest polonistka Maria Kościńska, która też nadzoruje realizację i dokonuje korekty gazety. Całość redaguje Kolegium.
Pierwszy numer ukazał się na 135 rocznicę powstania Szkół Vetterów.
W roku szkolnym 2007/2008 ukazały się trzy kolejne numery gazetki Vetter-Kurier:
- w numerze 2 do przeczytania między innymi: "Po co Rada Rodziców?", "Z życia szkoły", "Wakacje, wakacje...", "VII Dzień Papieski", "Niemcy w Lublinie", "Nasze pasje, zainteresowania, opinie", "Prymusi", "Spacerkiem po Lublinie", "Rady domorosłej stylistki i psychologa", "Sportowcy na start!", "Dzienniki nie płoną". ZOBACZ OKŁADKĘ
- w numerze 3 : "Najważniejsi Najmniejsi", "Ślad jednego istnienia", "Jacy jesteśmy?", "Marzenia w promocji", "Dzień Hotelarza", "Okiem kibica" i wiele innych artykułów o naszej Szkole. ZOBACZ OKŁADKĘ i przeczytaj wybrane artykuły /PDF/ :
K. Michałowskiej "Ślad jednego istnienia" , B.Ż. "Marzenia w promocji" i A. Latały "Jacy jesteśmy?"

- w numerze 4 między innymi: Rewizyta w Niemczech, Wrażenia z Francji, Moda na bunt, Co się stało z moim życiem, Podróż z Merkurym w tle, Kącik poligloty, Humor i wiele innych ciekawych artykułów. ZOBACZ OKŁADKĘ - 1 ; ZOBACZ OKŁADKĘ - 2 oraz Przeczytaj wybrane artykuły /PDF/ :
"Co się stało z moim życiem" , "Moda na bunt" , "Podróż z Merkurym w tle" , "Zabytki Lublina" , "Zaproszenie na wycieczkę - śladami pisarzy po centrum Lublina"

W styczniu 2012 roku ukazał się kolejny (11) numer gazety, tym razem pod opieką nauczycieli, p. Grażyny Wyroślak i p.Wiktora Serafina. W numerze m.in.: Aktualności z życia szkoły; Sportowe emocje; Świat widziany naszymi oczami, a tu m.in.: E-sport – z czym to się je? – rzecz o cybersporcie czy interesujący artykuł o kulturze japońskiej, mandze i anime; Nasze pasje – wywiad z Karolem Drozdem i Patrykiem Konowałkiem, uczniami odnoszącymi znaczące sukcesy w dwóch różnych dziedzinach – tańcu towarzyskim i kartingu; Przystanek kultura, gdzie przeczytać możemy artykuł dotyczący muzyki współczesnej, recenzje wybranych płyt, sylwetki twórców.
Zespół redakcyjny, który przygotował styczniowy numer: Katarzyna Bednarz - redaktor Naczelny oraz Marek Czupryn, Iwona Jachimska, Agnieszka Kołodziejczyk, Aleksandra Kozak, Emilia Kroczyńska, Paulina Maślanek, Mateusz Mącik, Karolina Perec, Olga Próchniak, Klaudia Tracz
Skład komputerowy, łamanie: Daniel Kopyciński,
Rysownicy: Izabela Szopa, Sebastian Wach
Opieka, nadzór, korekta: Wiktor Serafin, Grażyna Wyroślak
zobacz: strona tytułowa, ostatnia strona, wiersze i grafika, Nasze pasje

Koło matematyczne
Na zajęciach koła matematycznego miłośnicy Pitagorasa i Talesa ćwiczą swoje ścisłe umysły przed egzaminem maturalnym. Uczniowie mogą rozwijać swoje zainteresowania w dziedzinie matematyki, by móc brać udział w szkolnych i międzyszkolnych konkursach matematycznych, jak również budować modele matematyczne do rozwiązywania problemów z życia codziennego oraz zadań o podwyższonym poziomie trudności.

Koło historyczne
Uczestnictwo w zajęciach tego koła umożliwia najlepszym uczniom udział w konkursach i olimpiadach poświęconych interesującym zagadnieniom z historii Polski i świata. Poszerza także zakres ich wiedzy o faktach, procesach i postaciach szczególnie ważnych dla poszczególnych epok.

Koło geograficzne
Na zajęciach koła uczniowie poszerzają swoją wiedzę z zakresu nauki o Ziemi i przygotowują się do egzaminu maturalnego z geografii. Poznają ponadto różne, często nieznane szerzej działy geografii, historię oraz metody badawcze wykorzystywane w tej niewątpliwie jednej z ciekawszych nauk.

Koło ekologiczne
Zajęcia edukacji ekologicznej są objęte patronatem Lubelskiej Fundacji Ochrony Środowiska Naturalnego i Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Lublin. Dostarczają uczniom okazji do badania zmian środowiska przyrodniczego Ziemi, które są spowodowane działalnością człowieka. Młodzi ekolodzy mogą brać udział w konkursach, wycieczkach ekologicznych, badaniach środowiska naturalnego Lubelszczyzny. Uczniowie bardzo chętnie angażują się w różne ekologiczne przedsięwzięcia. Do nich należały w roku 2007/2008: akcja „Sprzątajmy Lublin na Wiosnę”, konkursy plastyczny, fotograficzny i multimedialny - „Drzewo w mieście”, „Polubmy segregację odpadów”, „Dary Ziemi-Gaz”, a w roku szkolnym 2009/2010 konkurs"USUWAMY AZBEST".

Koło języka niemieckiego
Na zajęciach koła uczniowie pogłębiają swoje umiejętności językowe, ze szczególnym ukierunkowaniem na mówienie i rozumienie tekstu, uczą się relacjonować, negocjować, wyrażać emocje. Korzystają z treści zawartych w czasopismach niemieckojęzycznych oraz poznają ciekawostki językowe i kulturoznawcze.

Koło chemiczne
Stworzone z myślą o uczniach, którzy są zainteresowani tym ciekawym przedmiotem i planują w przyszłości nie tylko zdawać chemię na egzaminie maturalnym, ale również rozwijać swoją wiedzę w tym kierunku na wyższej uczelni. Niejednokrotnie podczas spotkań koła mają możliwość przeprowadzania intrygujących doświadczeń chemicznych w szkolnej pracowni chemicznej.

Koło techniki biurowej
Udział w zajęciach tego koła umożliwi zapoznanie się z wieloma komercyjnymi programami do prowadzenia uproszczonej księgowości komputerowej, czy też z programem FIDELIO stosowanym powszechnie w najlepszych hotelach. Zdobycie tej wiedzy zapewni nie tylko satysfakcję, ale również zwiększy szansę na otrzymanie w przyszłości ciekawej oferty pracy.

Koło muzyczne
Dla uzdolnionych artystycznie istnieje koło muzyczne. Panująca na zajęciach przyjazna atmosfera oraz duże poczucie humoru prowadzącego zapewnia uczestnikom – muzykom amatorom i wokalistom dobre przygotowanie do koncertów, akademii i innych wystąpień publicznych. więcej

Sportowe koła zainteresowań
Niezapomnianych przeżyć, emocji i ducha rywalizacji dostarczają zajęcia w Uczniowskim Klubie Sportowym – „Vetter”. W klubie działają przeznaczone dla dziewcząt i chłopców sekcje: piłki siatkowej, koszykówki, piłki ręcznej, piłki nożnej oraz tenisa stołowego. Z myślą o energicznych, wysportowanych i lubiących taniec dziewczętach zostały stworzone zajęcia taneczne i muzyczno – ruchowe. więcej



Czasami wewnętrzna potrzeba skłania do sięgnięcia po pędzel, pióro lub pokonania własnej słabości w rywalizacji sportowej czy doskonaleniu umiejętności tanecznych.
Nie wszyscy mają odwagę publicznie zaprezentować swoje osiągnięcia, dlatego na szczególne uznanie zasługują przedstawiający się w tej części witryny. Przedstawiamy pasje uczniów:

Marek Walczak - grafika
Ewa Spaczyńska - poezja
Katarzyna Kulczycka - taniec

Czekamy na inne zgłoszenia

© ZSE im. A i J. Vetterów w Lublinie - Elżbieta Pawłowska

zalecane: rozdzielczość 1024x768 lub wyższa; min. Internet Explorer v.6.0; kolor - 16 bit; zgodne z W3C
opracowanie informatyczne i graficzne serwisu: Elżbieta Pawłowska; ikonografia: zbiory ZSE im. A. i J. Vetterów w Lublinie
kopiowanie i nieautoryzowane wykorzystywanie programu, grafiki i zdjęć zawartych w serwisie - zabronione